Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka cukrzycy i otyłości - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

13-07-2022

„Cukrzyca i otyłość a letnie pokusy” to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Polsce zdiagnozowaną cukrzycę ma ok. 9,1% ludności. Aż 90% zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, której można zapobiegać! Cukrzyca typu 2 określana jest mianem epidemii XXI wieku. Należy do grupy chorób cywilizacyjnych, czyli determinowanych przez styl życia. Choroba może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, dlatego ciągle jest zbyt późno rozpoznawana, nierzadko przy okazji zawału serca czy udaru mózgu. Około miliona osób nie wie, że choruje na cukrzycę.

Zachęcamy do lektury materiałów edukacyjnych:

„Cukrzyca i otyłość a letnie pokusy” - materiały edukacyjne

Owoce, lody, desery, które i ile można zjeść, by cieszyć się zdrowiem bez dodatkowych kilogramów? Zapraszamy do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym co należy wiedzieć o letnich słodkościach, gdy masz cukrzycę mówi Ewa Dygaszewicz dietetyk, edukator diabetologiczny.

„Cukrzyca i otyłość a letnie pokusy” - film

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności