Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka Cukrzycy - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

02-09-2020

"Profilaktyka i edukacja - Skuteczna broń przeciwko cukrzycy" - to temat kolejnej edycji cyklicznej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia „Środa z Profilaktyką”. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, tegoroczne edycje kontynuowane są w formule zdalnej.

Co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę. Co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Dzisiaj jej rozmiary są bliskie pandemii. według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na cukrzycę choruje już blisko 3 mln Polaków. Eksperci nie mają wątpliwości - wojnę z tą chorobą wygra się profilaktyką i edukacją.

Niska aktywność fizyczna i nieodpowiednia dieta to prosta droga do otyłości. Otyłość, zwłaszcza brzuszna, jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu drugiego.

Ten kto biega ucieka od cukrzycy. Ten kto zdrowo się odżywia też zmniejsza ryzyko zachorowania - nie ma wątpliwości prof. Dorota Zozulińska - Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Profilaktyka cukrzycy:
  • Zdrowa dieta
  • Regularne badania profilaktyczne
  • Aktywność fizyczna
W profilaktyce cukrzycy pamiętajmy o regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diecie, monitorowaniu stresu i badaniach poziomu glukozy - wylicza Alicja Szewczyk, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.
WAŻNE! Nawet pół godziny ćwiczeń każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ważne, aby utrzymać przynajmniej umiarkowaną aktywność, czyli taką, gdy mówienie do drugiej osoby podczas wysiłku przychodzi z trudem.

W zapobieganiu cukrzycy bardzo ważna jest właściwa dieta, najlepiej bez nadmiaru cukrów i tłuszczy. Bogata w warzywa i owoce (z przewagą warzyw). Warto unikać produktów wysokokalorycznych i wysokoprzetworzonych oraz używek. W popularyzowaniu zdrowej diety i właściwego żywienia pomaga portal NFZ - diety.nfz.gov.pl - gdzie każdy znajdzie bezpłatne plany żywieniowe z przepisami. Plany żywieniowe NFZ oparte są na diecie DASH- uważanej za najzdrowszą i najlepiej przebadaną dietę świata.

Zapraszamy do lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka i edukacja. Skuteczna broń przeciwko cukrzycy

oraz do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ:

5 kroków do zapobiegania cukrzycy

Film przygotowany przez Dolnośląski OW NFZ w ramach akcji "Środa z Profilaktyką".

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia, choć najwięcej z nich poświęconych jest zapobieganiu cukrzycy lub otyłości. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi, diabetologami, ze specjalistami zajmującymi się aktywnością fizyczną. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-9 od połowy marca 2020 r. zaprzestano spotkań z pacjentami i ekspertami na salach obsługi w OW NFZ. Działalność związana z promocją zdrowia przeniesiona została do Internetu.

Wszystkie aktualności