Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka hipercholesterolemii - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

02-08-2023

W Polsce hipercholesterolemia dotyka około 60% dorosłych. Jednak tylko nieliczni są świadomi swojego stanu zdrowia. Profilaktyka hipercholesterolemii to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na rozwój hipercholesterolemii ma wpływ nasz styl życia m.in. niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz czynniki genetyczne.

Badaj się profilaktycznie

Regularne badania profilu lipidowego, pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłwości. To badanie próbki krwi pozwalające ocenić stężenie cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów.

Kontrolny profil lipidowy można zbadać bezpłatnie u lekarza POZ oraz w programie profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK). Lista placówek realizujących ten program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć.

PROFILAKTYKA 40 PLUS

Osoby po 40. r.ż. mogą również, bezpłatnie oznaczyć profil lipidowy w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS.

To badanie próbki krwi pozwalające ocenić stężenie cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów.

Już dziś wystaw sobie samodzielnie e-skierowanie na badania. 

 

Pamiętaj! Aby zapobiec hipercholesterolemii:
  • dbaj o aktywność fizyczną każdego dnia
  • stosuj dietę i zdrowe nawyki żywieniowe - gotowe programy żywieniowe znajdziesz na Diety NFZ
  • utrzymuj właściwą masę ciała
  • unikaj alkoholu i papierosów
  • kontroluj swój poziom cholesterolu.

 

Więcej o tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Profilaktyka hipercholesterolemii — materiały edukacyjne

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności