Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka od najmłodszych lat - Cukrzyca - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

16-11-2022

Mówiąc o cukrzycy najczęściej mamy na myśli cukrzycę typu 2. Skłonność do jej występowania bywa dziedziczna, najczęściej jednak jest efektem zaniedbań i stylu życia.

Cukrzycy typu II sprzyjają czynniki takie jak:

  • brak ruchu
  • nadwaga i otyłość
  • brak regularnych badań
  • spożywanie żywności wysokoprzetworzonej
  • nadmiar węglowodanów w diecie.

Otyłość i nadwaga u młodzieży spowodowana spożyciem słonych i słodkich przekąsek w konsekwencji może spowodować cukrzycę typu 2 w kolejnych latach życia.

Istnieje także cukrzyca typu 1 (insulinozależna) nazywana „młodzieńczą”, ponieważ najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Nie mija wraz z wiekiem, trwa do końca życia. Wynika z niedoboru lub całkowitego braku insuliny. Aktualnie cukrzycy typu 1 nie można zapobiec. Cukrzyca typu 1 wymaga podawania choremu insuliny podskórnie, aby utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi.

Więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy typu 2 i jak ochronić przed nią dzieci dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.

Profilaktyka od najmłodszych lat - Cukrzyca - materiały edukacyjne

 
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie na pytania m. in. czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2 oraz dlaczego nadwaga i otyłość wpływa na powstawanie cukrzycy, odpowiada nasz ekspert lek. Sławomir Rak, diabetolog, pediatra

Diety od NFZ

Polecamy również plan żywieniowy 𝗗𝗔𝗦𝗛 CUKRZYCA na portalu 𝗗𝗶𝗲𝘁𝘆 𝗡𝗙𝗭:

https://diety.nfz.gov.pl

DASH Cukrzyca będzie doskonałym elementem postępowania terapeutycznego osób z cukrzycą (szczególnie typu 2).

Urozmaicona dieta bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym i błonnik pokarmowy jest ważnym narzędziem w walce z chorobą, jak również zagrożeniami związanymi z jej powikłaniami.

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Zdjęcie kolorowe: Na zdjęciu dziewczynka badająca poziom glukozy
Profilaktyka od...
Wszystkie aktualności