Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka od najmłodszych lat - Higiena jamy ustnej - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

14-09-2022

Ból i braki w uzębieniu mają istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie każdego człowieka. Stan zdrowia jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia i jakość życia. Dlatego warto o nią dbać już od najmłodszych lat i wypracować zdrowe nawyki.

Statystyki występowania próchnicy u dzieci

Próchnica jest chorobą pojawiającą się w pierwszym roku życia dziecka.

  • Występuje u 35–50% dzieci między 2 a 3 rokiem życia.
  • Występuje u 56–60% dzieci między 3 a 4 rokiem życia.
  • U prawie 100% dzieci między 6 a 7 rokiem życia.
  • Próchnica zębów stałych może rozpocząć się już w 6 roku życia.
  • Blisko 90% 12-letnich dzieci w Polsce ma próchnicę.

Leczenie w dentobusie

Uczniom opiekę stomatologiczną zapewnia szkoła. Może to robić w gabinecie dentystycznym, który znajduje się w szkole, w gabinecie dentystycznym poza szkołą albo w dentobusie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Harmonogram posotoju dentobusów

 

Dowiedz się więcej z materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez naszych ekspertów:

PROFILAKTYKA OD NAJMŁODSZYCH LAT - HIGIENA JAMY USTNEJ - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie na pytania jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dzieci opowiada nasz ekspert - lekarz dentysta Alina Śmiech:

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

tekst: "Środa z profilaktyką, Higiena Jamy ustnej od urodzenia
W tle grafika...
Wszystkie aktualności