Aktualności
Aktualności Oddziałów
Profilaktyka od najmłodszych lat - Jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy - Środa z Profilaktyką w OW NFZ
Mówiąc o cukrzycy najczęściej mamy na myśli cukrzycę typu 2. Skłonność do jej występowania bywa dziedziczna, najczęściej jednak jest efektem zaniedbań i stylu życia.
Cukrzycy typu II sprzyjają czynniki takie jak:
- brak ruchu
- nadwaga i otyłość
- brak regularnych badań
- spożywanie żywności wysokoprzetworzonej
- nadmiar węglowodanów w diecie.
Otyłość i nadwaga u młodzieży spowodowana spożyciem słonych i słodkich przekąsek w konsekwencji może spowodować cukrzycę typu 2 w kolejnych latach życia.
Istnieje także cukrzyca typu 1 (insulinozależna) nazywana „młodzieńczą”, ponieważ najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Nie mija wraz z wiekiem, trwa do końca życia. Wynika z niedoboru lub całkowitego braku insuliny. Aktualnie cukrzycy typu 1 nie można zapobiec. Cukrzyca typu 1 wymaga podawania choremu insuliny podskórnie, aby utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi.
Więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy typu 2 i jak ochronić przed nią dzieci dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia, w konsultacji z p. Anną Śliwińską - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Profilaktyka od najmłodszych lat - Jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy - materiały edukacyjne
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie na pytania m. in. czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2 oraz dlaczego nadwaga i otyłość wpływa na powstawanie cukrzycy, odpowiada nasz ekspert Ewa Dygaszewicz dietetyk, edukator diabetologiczny.
Diety od NFZ
Polecamy również plan żywieniowy 𝗗𝗔𝗦𝗛 CUKRZYCA na portalu 𝗗𝗶𝗲𝘁𝘆 𝗡𝗙𝗭:
DASH Cukrzyca będzie doskonałym elementem postępowania terapeutycznego osób z cukrzycą (szczególnie typu 2).
Urozmaicona dieta bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym i błonnik pokarmowy jest ważnym narzędziem w walce z chorobą, jak również zagrożeniami związanymi z jej powikłaniami.
Środy z Profilaktyką
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.