Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka od najmłodszych lat - Kształtowanie nawyków żywieniowych - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

27-07-2022

Badania pokazują, że polskie dzieci jedzą za mało warzyw, owoców i przetworów z mleka. Najmłodsi, tuż po skończeniu pierwszego roku życia, piją nadmierne ilości soków owocowych.

Dobry przykład dawany przez rodziców jest najważniejszy w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Wyrabianie preferencji smakowych dziecka zaczyna się już w łonie matki. To tu dziecko poznaje pierwsze smaki. Drugim ważnym etapem jest wczesne dzieciństwo. Prawidłowe żywienie dziecka ma wpływ na rozwój np. układu kostnego i nerwowego.  Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych i otyłości w późniejszym wieku.

„Często się zdarza, że dzieci tzw. niejadki dostają pomiędzy posiłkami słodkie napoje i soki, które zawierają przecież cukry i mają wartość kaloryczną. W trakcie rozszerzania diety nie podajemy dzieciom soków do picia. Dziecko od najmłodszych lat powinno pić wodę, co najmniej 1-1,5 litra dziennie”.

– mówi dr n. med. Monika Kowalczuk-Krystoń z Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Więcej o tym, jak można kształtować nawyki zywieniowe dzieci od najmłodszych lat dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka od najmłodszych lat - Kształtowanie nawyków żywieniowych - materiały edukacyjne

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie na pytania m. in. o to jak żywienie wpływa na rozwój dziecka oraz jak postępować z niejadkiem, odpowiada nasz ekspert. 

Profilaktyka od najmłodszych lat - Kształtowanie nawyków żywieniowych - film

 

Diety od NFZ

Polecamy również plan żywieniowy 𝗗𝗔𝗦𝗛 𝗥𝗢𝗗𝗭𝗜𝗡𝗔 na portalu 𝗗𝗶𝗲𝘁𝘆 𝗡𝗙𝗭:

https://diety.nfz.gov.pl

Wybrało go już ponad  12 600 𝗽𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗰𝗵 𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻.

Plan Rodzinny przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci od 4 r.ż. Za pomocą kalkulatora można obliczyć BMI dla każdego z domowników oraz kaloryczność posiłków odpowiednią do wieku i aktywności.

Jadłospis dla rodziny to 165 przepisów na 28 dni z 5 posiłkami dziennie i gotową listą zakupów.

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Zdjęcie kolorowe: niemowlę chowające się za brokułem
Profilaktyka od...
Wszystkie aktualności