Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka od najmłodszych lat - Zaburzenia odżywiania - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

28-09-2022

W zaburzeniach odżywiania zazwyczaj nie ma jasnego początku choroby. Pierwsze objawy pojawiają się stopniowo i są trudne do wychwycenia. Osoba chora często w sposób nieświadomy stara się je ukryć.

Na zaburzenia odżywiania narażone są szczególnie osoby młode w okresie dojrzewania. Wpływ czynnika społecznego i kulturowego powoduje, że u dziewczynek zwracanie uwagi na własny wygląd zaczyna się już w wieku 6 lat.

Najczęstsze zaburzenia odżywiania:

  • anoreksja (jadłowstręt psychiczny),
  • bulimia (żarłoczność psychiczna),
  • napadowe zaburzenia odżywiania.

Bulimia i anoreksja to schorzenia o podłożu psychicznym. Obie choroby są bardzo poważne i groźne dla zdrowia.

W Polsce anoreksja może dotyczyć około 4-5 % młodych ludzi. Anoreksja występuje kilkukrotnie częściej u dziewcząt. Badania wskazują, że zaledwie 31% osób z zaburzeniami odżywiania poszukuje leczenia.

Jakie zachowania powinny Cię zaniepokoić?

Bardzo intensywna aktywność fizyczna czy restrykcyjne diety są jednym z elementów obniżania masy ciała. Zwykle zaczyna się niewinnie od eliminowania niektórych wysokoenergetycznych produktów.

W efekcie może to prowadzić do spożycia minimalnej ilości kalorii dziennie, czasami nieprzekraczającej 500 kcal.

 

Dowiedz się więcej z materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez naszych ekspertów:

Profilaktyka od najmłodszych lat - Zaburzenia odżywiania - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie na pytania odpowiada nasz ekspert:

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

tekst: "Środa z profilaktyką, Anoreksja, bulimia - zaburzenia odżywiania"
Zdjęcie kolorowe:...
Wszystkie aktualności