Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka - Rak endometrium - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

31-08-2022

Wśród nowotworów kobiecych rak trzonu macicy najłatwiej poddaje się leczeniu. Ale zaawansowany daje przerzuty. Co zrobić, żeby wcześnie wykryć zmiany? Czy można uniknąć choroby?

Rak trzonu macicy (inaczej rak endometrium) jest najczęściej diagnozowanym nowotworem ginekologicznym. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów stanowi 7% wszystkich zachorowań na nowotwory u kobiet.

Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta z wiekiem. Rocznie dotyka ona ponad 6000 pań, głównie po 50 roku życia. Około 5% przypadków rozpoznawanych jest u kobiet poniżej 40 roku życia.

Czy mamy możliwość obniżyć ryzyko zachorowania?

Rak trzonu macicy jest jedną z wielu chorób, w której styl życia ma znaczenie dla jej rozwoju oraz skuteczności leczenia. Zadbaj o właściwą dietę, która ustabilizuje wagę, ciśnienie i poziom cukru w organizmie.

Pamiętaj o aktywności fizycznej, dostosowanej do swoich możliwości.

Zadbaj o siebie!

Niezależnie od czynników ryzyka regularne wizyty ginekologiczne to podstawa profilaktyki zdrowotnej kobiet. Do poradni ginekologicznej nie potrzebujesz skierowania.

Badania diagnostyczne lub kontrolne zleca lekarz w trakcie wizyty.

Bez skierowania od lekarza możesz wykonać cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.

SZCZEGÓŁY PROGRAMU

 
M.in. o tym o tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

PROFILAKTYKA - RAK ENDOMETRIUM - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym jakie są główne czynniki ryzyka i jak ustrzec się przed chorobą mówi nasz ekspert - lek. Robert Wasiński ginekolog, położnik.

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności