Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka uzależnień wśród nastolatków - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

28-06-2023

Przyczyny i rodzaje uzależnień są różne. Ich skutki mogą być niebezpieczne dla zdrowia i nieść liczne ograniczenia w codziennym życiu. Zarówno uzależnienia psychiczne, jak i uzależnienia fizyczne wymagają leczenia i szybkiej pomocy.

W profilaktyce e-uzależnień ważne jest budowanie prawidłowych relacji rodzinnych. Badania przeprowadzone na młodzieży, której na trzy dni zablokowano dostęp do internetu, wykazały, że lepiej poradziły sobie osoby, które miały dobry kontakt z rodziną i wspólnie potrafiły spędzać wolny czas z bliskimi.​

W profilaktyce e-uzależnień ważne są:

  • dobre relacje z najbliższymi;
  • tworzenie realnych więzi;
  • budowanie świata wartości;
  • aktywne spędzanie czasu wolnego z dzieckiem.

E-HIGIENA – zadbajmy o relacje!

Problem nadużywania Internetu występuje u ok 12% polskich nastolatków. Częściej dotyka dziewcząt niż chłopców.​

Czynniki zwiększające ryzyko e-uzależnień:

  • trudne relacje, brak akceptacji, nieśmiałość, samotność;
  • brak umiejętności spędzania wolnego czasu,
  • niechęć do zajęć dodatkowych.
  • brak ograniczeń czasowych w korzystaniu z Internetu, telefonu, komputera.

Uzależnienie od Internetu, komputera czy telefonu to stan, który objawia się zaabsorbowaniem i fascynacją.​ W sytuacji ograniczonego dostępu pojawia się dyskomfort.

 

Więcej o tym jak działać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia

Profilaktyka uzależnień wśród nastolatków - materiały edukacyjne

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności