Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka WZW - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

26-07-2023

Wątroba w przeciwieństwie do innych narządów nie boli. Nie poczujesz, że dzieje się z nią coś niepokojącego. Zwłaszcza jeśli dotknie Cię choroba tego organu. Najgroźniejsze są wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. Jak można im zapobiec?


Co należy wiedzieć o WZW?

WZW to choroba wywołana przez wirusy zapalenia wątroby. Najczęściej wywołana jest wirusami typu A, B i C. Wirus HAV przenoszony jest drogą pokarmową i powoduje zwykle ostre zapalenie wątroby. W Polsce, spośród wirusów uszkadzających wątrobę najczęściej występują zakażenia wirusami HBV i HCV 

​Wirusy HBVi HCV mogą przenosić się poprzez:

  • kontakty seksualne, w których może dojść do kontaktu z krwią
  • skażony sprzęt medyczny
  • korzystanie z przedmiotów, na których może znajdować się krew, np. wspólne szczoteczki do zębów, maszynki do golenia
  • robienie tatuażu lub w trakcie zabiegów kosmetycznych
  • zakażonego członka rodziny w jednym gospodarstwie domowym oraz z matki na dziecko w trakcie porodu
  • ​używanie zanieczyszczonych igieł i strzykawek przez osoby zażywające narkotyki.​

Profilaktyka WZW B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest groźną chorobą zakaźną. Wirus HBV wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV i aż 100 razy łatwiej niż HIV, wystarczy jedynie 0,00001 ml zakażonej krwi.​ U około 5-10% chorych przechodzi w stan przewlekły i może prowadzić do marskości lub nowotworu wątroby.

Najskuteczniejszą profilaktyką są szczepienia.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

U 78-85% osób zakażonych HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) dochodzi do przewlekłej infekcji, z tego u ok. 20% pacjentów rozwija się marskość wątroby, a następnie rak wątrobowokomórkowy.

U około 80 proc. osób zakażenie przebiega bezobjawowo. Mogą jednak pojawiać się takie objawy jak:

  • zmęczenie,
  • utrata apetytu,
  • odbarwione stolce
  • zażółcenie białek oczu.

Okres wylęgania choroby wynosi do 6 miesięcy.​

Na WZW typu C nie ma szczepień, ale leki dają 98-100% skuteczność wyleczenia!

Lekarz POZ może już zlecić badanie w kierunku przeciwciał antyHCV.

Pilotażowy program profilaktyki nowotworów wątroby

Wirusowe zapalenia wątroby typu B i C zwiększają ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Przez wiele lat mogą przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, co utrudnia ich rozpoznanie – tymczasem wirusy stopniowo uszkadzają wątrobę.

Wczesne rozpoznanie zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B (HBV) i C (HCV) oraz wdrożenie leczenia prowadzi do zahamowania postępu włóknienia wątroby oraz redukuje ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego. Poprawia jakość życia osób zakażonych. Redukuje zakaźność, czyli możliwość zakażenia innych osób. W przypadku HCV możliwe jest całkowite usunięcie wirusa z organizmu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROGRAMIE

 

Więcej o tym jak działać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka WZW — materiały edukacyjne

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności