Aktualności

Aktualności Oddziałów

Świętokrzyski OW NFZ: Odwołaj wizytę, z której nie możesz skorzystać!

11-04-2016

Jeśli nie możesz przyjść na wizytę lekarską w wyznaczonym terminie – koniecznie ją odwołaj! – przypomina Świętokrzyski OW NFZ. Każda odwołana wizyta pozwoli innemu pacjentowi szybciej skorzystać z pomocy lekarza.

W świętokrzyskim województwie ok. 30 proc. pacjentów nie zgłasza się do lekarza na umówioną wizytę. Tylko przez trzy miesiące 2016 r. do świętokrzyskich poradni kardiologicznych nie zgłosiło się 358 pacjentów zapisanych na pierwszorazowe wizyty lekarskie. Podobnie sytuacja przedstawia się w przychodniach ortopedycznych – tu do lekarza nie zgłosiło się 317 osób. Z kolei z wizyt u endokrynologa zrezygnowało 240 pacjentów. Podobnie jest w innych zakresach specjalistycznych. Gdyby jeszcze doliczyć pacjentów, którzy zrezygnowali z wizyt kontrolnych, liczby te podwoiłyby się.

W skali roku liczba chorych nie zgłaszających się na leczenie mimo wyznaczonej daty wizyty może wynieść nawet kilka tysięcy. W 2015 r. tylko w wymienionych wyżej zakresach i tylko w przypadku wizyt pierwszorazowych na leczenie nie zgłosiło się prawie 4 tys. chorych. Rezygnacja dotyczy nawet tak spektakularnych zakresów jak onkologia: w minionym roku do poradni onkologicznych nie zgłosiło się blisko 200 osób. Sami specjaliści alarmują: na wizyty nie zgłasza się co trzeci pacjent.

Te dane, to nie tylko liczba wizyt, które się nie odbyły, ale przede wszystkim liczba chorych, którzy mogli być przyjęci w poradniach specjalistycznych, gdyby rezygnujący pacjenci zgłosili w rejestracji, że nie skorzystają z umówionej wizyty.

Dlatego pamiętajmy: Każda odwołana wizyta, pozwoli innemu pacjentowi szybciej skorzystać z pomocy lekarza i być może „zwróci się” nam w przyszłości, gdy sami będziemy potrzebowali pilnej porady. Wizytę można odwołać telefonicznie lub osobiście. Coraz więcej placówek umożliwia pacjentom także kontakt przez Internet czy za pomocą sms.

Więcej informacji na stronie Świętokrzyskiego OW NFZ

źródło - Świętokrzyski OW NFZ

 

Wszystkie aktualności