Aktualności
Aktualności Oddziałów
Szczepienia przeciw HPV - Środa z Profilaktyką w OW NFZ
Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym. Szczepienia przeciw HPV są tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zakażenia HPV dotyczą obu płci
Ludzki wirus brodawczaka, przenoszony jest przez kontakty seksualne, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.
Korzyści ze szczepienia
Szczepienia przeciw HPV są najskuteczniejsze przed pierwszym kontaktem dziecka z wirusem. Szczepiąc nastolatkę i nastolatka możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych. Przyjęcie szczepionki zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Państwa, w których program szczepień przeciw HPV funkcjonuje od lat, odnotowały 90-procentową redukcję infekcji wirusem HPV o 80 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.
Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV
Wiarygodne informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciw HPV są dostępne są też w serwisie:
Zachęcamy do obejrzenia i lektury materiałów edukacyjnych cyklu NFZ „Środa z Profilaktyką” o bezpłatnym programie szczepień przeciwko HPV.:
Szczepienia przeciw HPV — MATERIAŁY EDUKACYJNE
Środy z Profilaktyką
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.