Aktualności

Aktualności Oddziałów

Woda – życie, zdrowie i uroda - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

22-03-2023

Woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu naszego organizmu. Warunkuje prawidłowe ich funkcjonowanie i jest rewelacyjnym transporterem substancji ustrojowych jak hormony, enzymy.

- Dobrym nawykiem jest picie płynów w małych ilościach, często, w ciągu całego dnia. Zachwianie równowagi wodnej powoduje odwodnienie – mówi w materiale filmowym dr Jerzy Odonicz-Czarnecki specjalista balneologii i medycyny fizykalnej.

 

Wyjazd do sanatorium 

W Polsce nie brak miejscowości słynących z naturalnych właściwości wód leczniczych.  Kiedyś wyjazdy do uzdrowisk określano, jako wyjazdy do wód!

Z lecznictwa uzdrowiskowego korzystały wówczas osoby uprzywilejowane, władcy np. królowa Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, osoby kultury i sztuki.

Obecnie z tej formy leczenia może korzystać każdy nas.

SPRAWDŹ KONIECZNIE : Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska? - poradnik krok po kroku

Skierowania do sanatoriów lub rehabilitację uzdrowiskową wystawiane są teraz także w formie elektronicznej. E-skierowanie wraz z informacją o jego statusie dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Do sanatorium z e-skierowaniem

 

Co daje picie wody?

Woda:

  •  pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała
  •  reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu,
  •  ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami,
  •  uczestniczy w procesie trawienia, 
  •  usuwa z organizmu toksyny i produkty uboczne przemiany materii

 

Zapraszamy do lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Woda – życie, zdrowie i uroda - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie rozmawiamy z ekspertem o zaletach i metodach akwaterpii oraz o korzyściach zdrowotnych picia wód leczniczych i mineralnych.

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności