Aktualności

Aktualności Oddziałów

Wyjeżdżasz na ferie za granicę - pamiętaj o karcie EKUZ

29-01-2016

Pamiętajmy, że wyjeżdżając na ferie za granicę warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona nasze prawo, jako osób ubezpieczonych w Narodowym Fundusz Zdrowia, do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, a także Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i Islandii, na takich samych zasadach, jak osoby ubezpieczone w tych krajach.

Należy pamiętać o tym,  że  zasady te różnią się w poszczególnych państwach członkowskich UE/EFTA. W wielu z tych krajów obowiązuje system współpłacenia przez pacjenta, a więc pokrywania części kosztów leczenia z własnych środków finansowych. Koszty tzw. wkładu własnego pacjenta nie podlegają zwrotowi przez NFZ. Ponadto pacjent w pełni ponosi koszty międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski, a w wielu państwach członkowskich UE/EFTA w pełni odpłatne jest także ratownictwo górskie. W związku z tym zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których w państwach członkowskich UE/EFTA nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Złożenie wniosku o EKUZ możliwe jest w każdym Oddziale Wojewódzkim NFZ lub Delegaturze. Wnioski o EKUZ można składać:

  • osobiście (EKUZ wydawany jest z reguły „od ręki”);
  • przez osobę upoważnioną;
  • przesłać pocztą, faksem, e-mailem.

EKUZ można odebrać osobiście lub wskazać we wniosku adres, pod który ma zostać wysłana karta. EKUZ jest bezpłatna.

UWAGA! Karta wydawana jest z reguły w dniu złożenia wniosku. Jednak w okresie ferii zimowych mogą pojawić się kolejki, warto więc postarać się o właściwy dokument wcześniej.

Jak skorzystać z karty EKUZ za granicą?

EKUZ potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń w placówkach działających w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa członkowskiego UE/EFTA. Kartę należy możliwie najwcześniej okazać lekarzowi lub administracji szpitala. Potrzebny może okazać się również dowód tożsamości lub kserokopia tej karty.

OPIEKA ZDROWOTNA PODCZAS FERII W KRAJU POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA

Jeżeli ferie spędzasz w kraju, pamiętaj, że w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, masz prawo do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotne także poza miejscem zamieszkania. Przebywając na urlopie poza swoją gminą, możesz udać się do dowolnej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej mającej kontrakt z NFZ.

W nocy lub w święta w przypadku nagłego zachorowania możesz skorzystać z najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

SZPITALNE ODDZIAŁY RATUNKOWE ORAZ IZBY PRZYJĘĆ  

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego zagrożenia zdrowia.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego dzwoniąc na numer 999 lub 112

STOMATOLOGICZNA POMOC DORAŹNA

W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem można skorzystać z pomocy stomatologa w jednym z gabinetów stomatologicznych pracujących w ramach doraźnej opieki stomatologicznej. Wykazy gabinetów znajdują się na stronach internetowych OW NFZ.

źródło - Biuro Komunikacji Społecznej
 

 

Wszystkie aktualności