Aktualności

Aktualności Centrali

20 lat Polski w UE. Urodziny karty EKUZ

06-05-2024
  • Towarzyszy nam na wakacjach lub podczas krótkiego wyjazdu za granicę. Warto mieć ją przy sobie na wszelki wypadek, bo z nią możemy czuć się bezpieczniej.

  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma już 20 lat.

  • Narodowy Fundusz Zdrowia wydał łącznie ponad 37 mln kart EKUZ. Rekordowy pod tym względem był 2019 rok z blisko 3,7 mln wyrobionymi kartami.

  • W 2022 r. w Unii Europejskiej było w obiegu ponad 242 mln ważnych kart EKUZ.

 

Swoboda przemieszczania się po państwach Unii Europejskiej (UE) to jedna z najwyżej ocenianych korzyści wejścia Polski do UE. Bezpieczeństwo podróżowania wzmacnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia dostęp do niezbędnego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Karta obchodzi właśnie swoje 20 urodziny. Za jej wydawanie Polsce odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument unijny. Umożliwia dostęp do niezbędnej opieki medycznej podczas czasowego pobytu w:

  • państwach UE
  • Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA)
  • Wielkiej Brytanii.

Karta EKUZ uprawnia do opieki zdrowotnej na dokładnie takich samych zasadach, które dotyczą osób ubezpieczonych w państwie, do którego podróżujemy.

 

Czy wiesz, że...

Najstarsza osoba, której NFZ wydał kartę EKUZ miała 104 lata.

 

Krótko o 20-letniej historii

Komisja Europejska 18 czerwca 2003 r. zdecydowała o wprowadzeniu EKUZ do powszechnego użytku i opracowała jednolity wzór karty.

Za oficjalną datę uruchomienia karty przyjęto 1 czerwca 2004 r. Jednocześnie ustalono okres przejściowy i ostateczny termin na wprowadzenie EKUZ w całej UE został przesunięty na 1 stycznia 2006 r.

 

EKUZ w Polsce

Z okresu przejściowego skorzystała Polska, która stała się członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Zanim Narodowy Fundusz Zdrowia wyrobił pierwsze karty EKUZ, już w 2004 i 2005 r. wydał odpowiednio ponad 600 tys. i 800 tys. dokumentów związanych z wyjazdem turystycznym.

Łącznie NFZ wydał już ponad 37 mln kart EKUZ. Rekordowy pod tym względem był 2019 r. kiedy Fundusz wyrobił blisko 3,7 mln kart.

 

 

Zmiany na lepsze – dłuższy okres ważności karty EKUZ

Przez 18 lat od wprowadzenia EKUZ w Polsce zmieniały się okres ważności karty i możliwości wnioskowania o ten dokument.

Pierwsze karty wydawane przez NFZ miały tylko dwumiesięczny okres ważności. Wyjątek stanowili emeryci, ponieważ ich karta była wydawana na 5 lat.

Obecnie karta EKUZ np. dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata. Emeryci otrzymują ją na 20 lat, a dla dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia, EKUZ jest ważna do 18 urodzin.


SPRAWDŹ: Jak długo jest ważna karta EKUZ


 

Zmiany na lepsze – więcej opcji do wyboru przy wnioskowaniu o kartę EKUZ

Na początku karta EKUZ była wydawana tylko podczas osobistej wizyty w oddziale wojewódzkim lub delegaturze NFZ oraz korespondencyjnie.

Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby wysłać wniosek o kartę. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub skorzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Znacznie uprościliśmy również sam wniosek o kartę EKUZ.

W 2019 r. NFZ uruchomił Centrum Usług Wspólnych (CUW) w Chełmie, które rozpatruje wnioski o EKUZ składane w całej Polsce drogą elektroniczną. W 2023 r. CUW wydał blisko 30% wszystkich EKUZ. W 2022 r. Fundusz udostępnił usługę, dzięki której można sprawdzić etap obsługi elektronicznego wniosku o kartę.

 

EKUZ a aplikacja mobilna mojeIKP

Kolejnym etapem będzie zmiana plastikowej karty EKUZ na wersję cyfrową. Pierwszym krokiem na drodze do elektronizacji karty EKUZ było wprowadzenie możliwości wnioskowania o kartę wygodnie przez Internetowe Konto Pacjenta i aplikację mobilną mojeIKP.

W IKP i aplikacji mojeIKP można również sprawdzić datę ważności karty EKUZ, którą już dysponujemy.

Natomiast w marcu 2024 r. pojawiła się możliwość złożenia online wniosku o wydanie certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. Wniosek o certyfikat można złożyć w mobilnej aplikacji mojeIKP lub przez ePUAP. Sam certyfikat też jest dostępny w cyfrowej postaci, w aplikacji mojeIKP.

 

To powinno Cię zainteresować:

Wszystko o karcie EKUZ w jednym miejscu

Dzienniczek żywieniowy na portalu Diety NFZ

Poradnik Pacjenta: Nie lekceważ ukąszenia kleszcza

Wszystkie aktualności