Aktualności

Aktualności Centrali

Chemioterapia w warunkach domowych – projekt Zarządzenia Prezesa NFZ

20-01-2020

Przedstawiamy do konsultacji projekt Zarządzenia Prezesa NFZ, który przewiduje umożliwienie chorym przyjmującym chemioterapię leczenie w domu z zastosowaniem specjalnych infuzorów.

Narodowy Fundusz Zdrowia wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów chorujących na nowotwory podjął wspólnie z prof. Lucjanem Wyrwiczem z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie prace nad rozwiązaniem umożliwiającym leczenie chemioterapią w najbliższym otoczeniu, czyli w domu.

Chcemy, aby pacjenci - mimo choroby - byli aktywni zawodowo. Czuli się ważną częścią społeczeństwa i własnej rodziny. Dzięki specjalnym infuzorom, które stale podają cytostatyk, pacjenci mogą normalnie żyć i pracować. Urządzenie jest niewielkie, dlatego można nosić je w kieszeni lub w pokrowcu.

W rezultacie do minimum skraca się czas pobytu w szpitalu, a pacjent po wykonaniu niezbędnych badań i procedur oraz zainstalowaniu urządzenia wraca do domu.

Przebywanie w swoim środowisku, z bliskimi, możliwość wykonywania pracy zawodowej, przekłada się na komfort życia oraz zmniejsza stres związany z przebywaniem na oddziale szpitalnym. To największe korzyści dla pacjentów, które wiążą się z projektem zarządzenia.

Pozytywnie o nowym rozwiązaniu, zaproponowanym przez NFZ, mówią organizacje pacjenckie zrzeszające osoby z chorobą nowotworową. Podkreślają, że przyjmowanie chemioterapii w warunkach domowych poprawia skuteczność leczenia i powoduje, że chorzy nie czują się wykluczeni.

Poddajemy konsultacjom projekt zarządzenia Prezesa NFZ w rodzaju Leczenie szpitalne – chemioterapia. Zachęcamy do zgłaszania uwag, które pozwolą na wspólne wypracowanie optymalnego rozwiązania dla pacjentów. Każda opinia jest dla nas ważna.

Wszystkie aktualności