Aktualności

Aktualności Centrali

Fundusze europejskie na dodatkowe wynagrodzenie i ochronę przed wirusem

07-05-2021

Niemal tysiąc Domów Pomocy Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych i hospicjów skorzystało do tej pory z unijnego wsparcia, w projekcie realizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi o dodatkowe wynagrodzenie dla personelu tych placówek i zakup środków zapewniających ochronę przed zakażeniem koronawirusem. Wciąż można złożyć wniosek o dotację. Ruszył dodatkowy nabór.

Dotychczas z funduszy europejskich, które rozdziela NFZ, skorzystało blisko 1000 placówek z całej Polski. Pieniądze na dodatkowe wynagrodzenia i odzież ochronną trafiły m.in. do Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu, czy Fundacji Hospicyjnej z Gdańska.

Dodatki za pracę w jednym miejscu

Dzięki środkom z projektu personel m.in. Domów Pomocy Społecznej (DPS), Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych (ZOL) i hospicjów otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, jeśli ograniczy swoją pracę do jednej placówki. Chodzi przede wszystkim o pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i członków personelu pomocniczego. Warunkiem jest zatrudnione w DPS, ZOL lub w hospicjum. Dodatek do pensji należy się także ww. osobom, dla których te placówki były jedynymi miejscami pracy.

Dodatkowe wynagrodzenie wypłacane jest z pensją.

Ograniczenie pracy do jednego miejsca znacznie zwiększa bezpieczeństwo, zarówno personelu, jak i pacjentów. Wtedy ryzyko transmisji wirusa i zakażenia jest mniejsze.

Środki do dezynfekcji i odzież ochronna

Obok dodatków do pensji, placówki opiekuńcze zyskują środki na zakup płynów do dezynfekcji i niezbędnej odzieży ochronnej.

Zapewnienie zapasu rękawic, kombinezonów, gogli i płynów jest kluczowe w opiece nad podopiecznymi DPS, ZOL i hospicjów. Gwarantuje większy poziom bezpieczeństwa i redukuje zagrożenie zakażeniem się koronawirusem. To ważne dla opiekunów i ich podopiecznych, wśród których przeważają osoby starsze, często schorowane, dla których wirus jest szczególnie niebezpieczny.

Skorzystaj z dofinansowania. Ruszył dodatkowy nabór

Do tej pory z puli prawie 250 milionów złotych, która jest w projekcie, skorzystało blisko tysiąc placówek z całej Polski. W sumie wydano już ponad połowę tej kwoty. Pozostałe środki Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomi w dodatkowym naborze.

Wnioski będzie można składać od 7 do 31 maja 2021 r. w specjalnej aplikacji internetowej NFZ COVID-19.

ZŁÓŻ WNIOSEK

Chcemy, aby łącznie, licząc zakończony i obecny nabór wniosków, do projektu przystąpiło co najmniej 1300 DPS, ZOL, czy hospicjów. Dysponujemy jeszcze ponad 100-milionowym budżetem. Zachęcam do składania wniosków i zwiększenia bezpieczeństwa podopiecznych oraz personelu tych placówek – podkreśla Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Środki pochodzą z Programu Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizatorem projektu jest NFZ, który przyjmuje wnioski o dotację, podpisuje umowy i wypłaca środki.

Szczegóły dotyczące naboru wniosków znajdziesz w Zarządzeniu Prezesa NFZ nr 85/2021/DEF

Zapoznaj się z Zarządzeniem Prezesa NFZ nr 85/2021/DEF

Wszystkie aktualności