Aktualności

Aktualności Centrali

Komunikat dla świadczeniodawców

15-12-2022

Komunikat dla świadczeniodawców dotyczący sprawozdawania świadczeń opieki zdrowotnej wymagających zgody płatnika

dotyczy elementu komunikatu sprawozdawczego SWIAD: nfz: zgoda-plat

uzupełnia komunikat z dnia 12 lipca 2022 r.:  

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/komunikat-dla-swiadczeniodawcow,8236.html

W celu uproszczenia indywidualnego rozliczenia świadczeń udzielonych w określonych przez płatnika zdarzeniach medycznych zostały wprowadzone nowe typy zgód. Mają one charakter zgody „domyślnej” udzielonej awansem dla wszystkich epizodów, przy spełnieniu przez świadczeniodawcę określonych przez NFZ warunków. Umożliwiają dokonanie rozliczenia w sposób automatyczny, bez dodatkowych czynności administracyjnych.

Wykazanie odpowiedniej wartości w elemencie nfz:zgoda-plat/typ-zgody oraz nr-zgody, w określonych danym typem zgody sytuacjach, zastępuje dotychczasową konieczność składania i procedowania wniosków o indywidulne sprawozdanie lub rozliczenia świadczenia (CBWiD). Stanowi poświadczenie świadczeniodawcy o uzasadnieniu przedstawionego do rozliczenia przypadku.

7

nfz:zgoda-plat

 

0-n

 

Zgoda płatnika

Występuje o ile wykonanie świadczenia z katalogu płatnika (dawniej produktu jednostkowego) wymaga zgody płatnika

 

 

typ-zgody

1

1 cyfra

Typ zgody płatnika

Wartości:

4 – Zgoda indywidualna na świadczenie z katalogu płatnika dla pacjenta

5 – Udział w badaniu klinicznym

6 – Medycznie uzasadnione leczenie mężczyzny w zakresach ginekologii, potwierdzone w dokumentacji pacjenta

7 – Leczenie psychiatryczne w zakresach świadczeń dla dzieci i młodzieży pacjentów pełnoletnich, kontynuujących naukę szkolną

8 – Medycznie uzasadnione leczenie pacjentów pełnoletnich w zakresach świadczeń dla dzieci i młodzieży w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, potwierdzone w dokumentacji pacjenta

9 – Medycznie uzasadnione leczenie pacjentów poniżej 60. roku życia w zakresie świadczenia psychogeriatrycznego w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, potwierdzone w dokumentacji pacjenta

10 – Kontynuacja leczenia i monitorowanie następstw powikłań u pacjentów w okresie wczesnej dorosłości (do ukończenia 24. roku życia) w poradni o profilu dziecięcym po udzieleniu świadczenia: Leczenie rekonstrukcyjne  z wykorzystaniem endoprotez onkologicznych u pacjentów do ukończenia 18. roku życia

11 – Kontynuacja leczenia pacjentów pełnoletnich w ramach programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki

12 - Kontynuacja leczenia pacjentów pełnoletnich w zakresie rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w oddziale (ośrodku) dziennym, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia, po przedstawieniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

 

 

nr-zgody

1

do 17 znaków

Nr zgody płatnika

 

 

Atrybut typ-zgody może przyjmować wartości (ostatnia zmiana - zdefiniowanie atrybutów 11 i 12 obowiązujących od 1 stycznia 2023 r.):

  1. Zgoda indywidualna na świadczenie z katalogu płatnika dla pacjenta.
  2. Udział w badaniu klinicznym.
  3. Medycznie uzasadnione leczenie mężczyzny w zakresach ginekologii potwierdzone w dokumentacji pacjenta.

dotyczy zwłaszcza świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w ramach umów ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz lecznictwa szpitalnego – wymagane uzasadnienie przypadku w wewnętrznej dokumentacji medycznej indywidualnej.

  1. Leczenie psychiatryczne w zakresach świadczeń dla dzieci i młodzieży pacjentów pełnoletnich kontynuujących naukę.

dotyczy przepisów zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, § 18 pkt 35 – wymagany wpis w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej dot. uprawnienia tego świadczeniobiorcy do świadczeń w związku z kontynuacją nauki w szkole ponadpodstawowej.

  1. Medycznie uzasadnione leczenie pacjentów pełnoletnich w zakresach świadczeń dla dzieci i młodzieży w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, potwierdzone w dokumentacji pacjenta.

dotyczy przepisów zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, § 18 pkt 37 – wymagane uzasadnienie przypadku w wewnętrznej dokumentacji medycznej indywidualnej, nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia przez pacjenta.

  1. Medycznie uzasadnione leczenie pacjentów poniżej 60. roku życia w zakresie świadczenia psychogeriatrycznego w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, potwierdzone w dokumentacji pacjenta.

dotyczy przepisów zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, § 18. ust 1. pkt 28 – udzielenie świadczeniobiorcy w wieku poniżej 60. roku życia świadczeń psychogeriatrycznych, świadczeniodawca zobowiązany jest do odnotowania uzasadnienia w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej.

  1. Kontynuacja leczenia i monitorowanie następstw powikłań u pacjentów w okresie wczesnej dorosłości (do ukończenia 24. roku życia) w poradni o profilu dziecięcym po udzieleniu świadczenia: Leczenie rekonstrukcyjne  z wykorzystaniem endoprotez onkologicznych u pacjentów do ukończenia 18. roku życia.

dotyczy przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (załącznik nr 4, lp. 59, w części „organizacja udzielania świadczeń”, ust. 7) - Ośrodek realizujący świadczenie zapewnienia kontynuację leczenia i opieki zgodnie ze stanem klinicznym w warunkach ambulatoryjnych, w tym monitorowanie następstw ewentualnych powikłań związanych z endoprotezoplastyką, także w okresie wczesnej dorosłości (do ukończenia 24. roku życia).

  1. Kontynuacja leczenia pacjentów pełnoletnich w ramach programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

dotyczy przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (załącznik, l.p. 5. Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, w części „Warunki realizacji świadczeń gwarantowanych”, kol. 2, ust. 1. „Kryteria kwalifikacji”, pkt 4)).

  1. Kontynuacja leczenia pacjentów pełnoletnich w zakresie rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w oddziale (ośrodku) dziennym, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia, po przedstawieniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.

Dotyczy przepisów zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką (§ 20 ust. 14 - W przypadku przedstawienia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, w zakresie rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w oddziale (ośrodku) dziennym, dopuszcza się indywidualne rozliczenie świadczeń osobom pełnoletnim, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia). Świadczeniodawca odnotowuje w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej uprawnienie tego świadczeniobiorcy.

Świadczeniodawca zobowiązany jest do odnotowania uzasadnienia w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej świadczeniobiorcy.

Dla typów zgody 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 atrybut nr-zgody przyjmuje te same wartości co atrybut typ-zgody czyli odpowiednio: 6, 7, 8, 9, 10, 11, 121 .

 

1 Typy zgody i atrybuty 11, 12 obowiązują od dnia 1 stycznia 2023 r.

Wszystkie aktualności