Aktualności

Aktualności Centrali

Miliony SMS-ów z przypomnieniem o wizycie

Ważne!
01-02-2024
 • W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał blisko 12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji.

 • Usługa jest realizowana dla pacjentów z całej Polski.

 • Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt. W 2023 r. przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ.

 

Wiadomości do pacjentów NFZ wysyła od lutego 2020 r. Przypomnienie dotyczy wizyt pierwszorazowych z 40 świadczeń m.in.:

 • kardiologii
 • ortopedii
 • operacji jaskry
 • endoprotezoplastyki
 • gastroskopii
 • kolonoskopii
 • tomografii komputerowej
 • rezonansu magnetycznego.

Pacjent otrzymuje SMS na cztery dni przed umówioną wizytą, czy badaniem.

W treści podajemy informacje o świadczeniu, terminie wizyty, i co ważne, również numer telefonu, pod który pacjent może zadzwonić, aby odwołać wizytę – wylicza Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w NFZ.

 

 

WAŻNE!

Aby otrzymać SMS-a z NFZ, wystarczy podczas rejestracji podać swój numer telefonu komórkowego.

 

Ponad milion nieodwołanych wizyt na NFZ w 2023 r.

Na podstawie sygnałów i skarg od pacjentów, wiemy, że nie zawsze pacjent może dodzwonić się do placówki medycznej, aby odwołać wizytę. Warto jednak podkreślić, że wraz ze świadczeniem usług zdrowotnych, placówka medyczna powinna zagwarantować pacjentom możliwość realnego kontaktu, w tym odwołania wizyty, na co zwraca uwagę również Rzecznik Praw Pacjenta.

Skala nieodwołanych wizyt jest znacząca. W NFZ monitorujemy nieodwołane wizyty oraz rezygnacje w ramach 40 świadczeń. W 2023 r. takich wizyt było prawie 1,3 miliona.

Najwięcej, bo ponad 420 tys., przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 180 tys., blisko 120 tys. z endokrynologii, a prawie 100 tys. z onkologii – podkreśla Paweł Florek.

Porównując dane z 2022 i 2023 roku widzimy spadek nieodwołanych wizyt o ok. 100 tys. Jednak skala tego zjawiska nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

 

Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta

Gdyby nasza nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze zachowanie ma wpływ na zdrowie drugiej osoby – zaznacza Paweł Florek.

Nieodwołanie wizyty wpływa też na dłuższe oczekiwanie do lekarza. Dlatego tak ważne jest informowanie o swojej nieobecności. Dzięki odwołaniu wizyty termin nie przepadnie, bo szansę na skorzystanie z niego zyska inny pacjent.

 

Nie możesz przyjść? Odwołaj wizytę

W przypominaniu o odwołaniu wizyty, czy badania ważną rolę odgrywa edukacja, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, oprócz wysyłania SMS-ów, dołączył do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich. Kampania trwa od 2022 r. Działania informacyjne i uświadamiające prowadzą w jej ramach publiczne i prywatne placówki medyczne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”

 

Inni przeczytali też:

Poradnik Pacjenta NFZ: Jak się chronić przed rakiem szyjki macicy?

Ważne badanie dla mężczyzn finansowane przez NFZ

Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?

Wszystkie aktualności