Aktualności

Aktualności Centrali

Nowy raport NFZ o KOS-Zawał. Program zmniejszył ryzyko zgonu

Ważne!
23-10-2023

 • Zespół analityków NFZ podsumował dotychczasową realizację programu KOS-Zawał.

 • Pacjent, który znalazł się w programie, oprócz leczenia ostrej fazy zawału, otrzymywał również m.in. rehabilitację i opiekę w poradni specjalistycznej.

 • Od października 2017 do grudnia 2022 r. z programu skorzystało 68 tys. pacjentów.

 • Refundacja świadczeń z NFZ wyniosła 1,25 mld zł.

 • Specjaliści nie mają wątpliwości: program KOS-Zawał jest sukcesem.

Specjaliści z Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizowali dane z dotychczasowej realizacji Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał). Konkretnie od października 2017 do grudnia 2022 r.

 

Co to jest KOS-Zawał?

KOS-Zawał to program kompleksowej specjalistycznej opieki dla pacjentów po zawale serca. Został uruchomiony w październiku 2017 r. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program zapewnia pacjentom:

 • diagnozę
 • leczenie ostrej fazy zawału
 • wizytę kontrolną w ciągu 14 dni od zakończenia hospitalizacji
 • rehabilitację kardiologiczną
 • opiekę specjalistyczną, w razie potrzeby leczenie z wykorzystaniem elektroterapii (wszczepienie urządzeń wspomagających pracę serca).

ZOBACZ TEŻ: Ile wydaliśmy na leczenie w 2022 roku? Nowy raport NFZ


 

Korzyści dla pacjentów

Pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do programu KOS-Zawał, mieli zagwarantowaną skoordynowaną opiekę.

Polega ona na ciągłości diagnostyki i leczenia, rehabilitacji kardiologicznej oraz edukacji o czynnikach, które zwiększają ryzyko chorób serca, w kolejnych 12 miesiącach od zakończenia pobytu w szpitalu.

Nasz nowy raport dowodzi, że program KOS-Zawał wpłynął na poprawę wyników leczenia zawału serca. Do końca 2022 r. skorzystało z programu 68 tys. pacjentów. Łączny koszt świadczeń w KOS-Zawał, sfinansowanych przez NFZ, wyniósł 1,25 mld zł podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

W ilu szpitalach działa program?

Na koniec 2022 r. program był realizowany w 100 placówkach medycznych. Obserwujemy stały wzrost liczby ośrodków, które chcą wejść do programu.


ZOBACZ TEŻ: Porody w Polsce w danych NFZ [mapa i raport]


 

KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu

Dane z NFZ jednoznacznie pokazują, że opieka nad pacjentami w programie KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu po zawale serca.

Śmiertelność pacjentów, którzy mają zapewnione elementy opieki przewidziane przez KOS-Zawał (rehabilitację, porady w poradni kardiologicznej) jest niższa niż w przypadku pacjentów, którzy nie otrzymali tych świadczeń, niezależnie od wieku pacjenta czy przebytych chorób.

Dane NFZ potwierdzają też, że rehabilitacja kardiologiczna redukuje ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale.

— Program KOS-Zawał jest sukcesem wszystkich zaangażowanych w jego opracowanie i realizację — Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, ośrodków realizujących i kardiologów. Wobec tak dobrych wyników funkcjonowania programu wydaje się konieczne zobligowanie wszystkich ośrodków leczących ostry zawał mięśnia sercowego do włączenia się do programu przyznaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

 

Wyniki raportu znajdziesz w Zdrowych Danych

Nowy raport Narodowego Funduszu Zdrowia jest już dostępny w portalu Zdrowe Dane.

POBIERZ RAPORT: Funkcjonowanie programu KOS-Zawał

Portal Zdrowe Dane powstał w 2019 r. Dane, które w nim gromadzimy, są podzielone na cztery części:

 • Raporty: to opracowania cykliczne lub okazjonalne, które dotyczą wybranych chorób lub hospitalizacji i działalności POZ. Podstawą do przygotowania raportów są dane, które gromadzi NFZ
 • Zestawienia: publikacje danych, które powstały na zlecenie innych instytucji
 • Monitorowanie: publikacje, które pokazują, jak zmiany dotyczące np. finansowania świadczeń wpływają na realizację tych świadczeń
 • Porównanie placówek: to dane, które mówią o tym, jak wygląda leczenie konkretnych chorób w konkretnych placówkach medycznych.

Wszystkie aktualności