Aktualności
Aktualności Centrali
Poradnik Pacjenta: Nawet 90% dzieci ma te wady. Można je wcześnie wykryć w programie NFZ i MZ
-
Wady postawy są najczęściej występującym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
-
Instytut Matki i Dziecka podaje, że 90% dzieci w Polsce ma wady postawy kręgosłupa, stóp i kolan.
-
Biorą się one z siedzącego trybu życia, noszenia zbyt ciężkiego plecaka, czy przyjmowania nieprawidłowych pozycji podczas codziennych aktywności.
-
Wczesne wykrycie nieprawidłowości zapobiega ich rozwojowi w przyszłości. Nie zwlekaj i już dziś zapisz swoje dziecko do programu badania stóp. Program finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dzieci w wieku szkolnym nawet kilkanaście godzin dziennie spędzają w pozycji siedzącej. Siedzą w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych. Kiedy mają chwilę, odpoczywają… najczęściej również siedząc. Wtedy oglądają telewizję lub grają na komputerze lub telefonie. Pozycja siedząca wpływa na rozwój wad postawy. I nie chodzi tylko o estetykę. Nieleczone wady są przyczyną wielu problemów zdrowotnych i mogą prowadzić nawet do kalectwa.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ: Poradnik Pacjenta. Cyfrowe uzależnienie, realna pomoc
Czym są wady postawy?
Wady postawy to nieprawidłowe (niefizjologiczne) ułożenie ciała, które może prowadzić do bólu, dolegliwości neurologicznych i nieprawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych. Wady postawy zazwyczaj kojarzą nam się z krzywym kręgosłupem, ale dotyczą także:
- stóp
- kolan
- miednicy
- barków
- łopatek
- zaburzeń prawidłowego napięcia mięśniowego.
Najczęstsze wady postawy u dzieci
Zazwyczaj wady postawy to schorzenia nabyte, dlatego należy im zapobiegać, a jeśli jest potrzeba leczyć. Najczęściej występujące wady postawy u dzieci:
- wady kręgosłupa (plecy okrągłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie, skolioza – skrzywienie boczne kręgosłupa)
- wady klatki piersiowej (kurza klatka piersiowa, klatka piersiowa lejkowata)
- wady kończyn dolnych i stóp (koślawe kolana, kolana szpotawe, stopa końsko-szpotawa, stopa szpotawa, stopa koślawa, płaskostopie).
Okresy krytyczne
Największe zagrożenie dla utrwalenia się niewłaściwych nawyków w postawie pojawia się między 6 a 7 rokiem życia i w okresie dojrzewania. Wyróżnia się dwa okresy krytyczne, w których powstaje lub pojawia się najwięcej wad postawy:
- wiek 6-7 lat - związane jest w ze zmianą trybu życia dziecka. Dzieci, które spędzały dotychczas dzień na zabawach ruchowych w przedszkolu, spacerach i wycieczkach rodzinnych, po rozpoczęciu nauki szkolnej połowę czasu w ciągu dnia, przebywają w pozycji siedzącej, co wpływa na zmianę ułożenia kręgosłupa
- okres dojrzewania, u dziewcząt 11 - 13 lat, u chłopców 13 - 14 lat – w tym czasie następuje szybki wzrost kończyn dolnych, zmiana proporcji ciała i przyrost wagi. Dochodzi do zaburzenia dotychczasowej równowagi, zmian proporcji ciała, przeniesienia środka ciężkości ciała.
W 21 – 25 roku życia dochodzi do ostatecznego ukształtowania postawy. Bardzo często zespoły bólowe kręgosłupa w przyszłości, są wynikiem złych nawyków ruchowych, które utrwalane były głównie w okresie dzieciństwa i dojrzewania.
Czy wiesz, że…
Kiedy dziecko dźwiga duży ciężar na plecach i pochyla się, powstaje wtedy nadmierna krzywizna w odcinku piersiowym. Plecy stają się okrągłe. Następuje gorsza wentylacja płuc. Zbyt ciężki tornister może powodować także bóle kręgosłupa wynikające z przeciążenia mięśni. Te z kolei mogą doprowadzić do niekorzystnych zmian układu kostno-mięśniowego, a takie wady zostają do końca życia.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ: Środa z Profilaktyką w NFZ. Zdrowy powrót do szkoły
Zbadaj dziecku stopy. Profilaktycznie i za darmo
Możesz nie zauważyć zmian i nieprawidłowości w rozwoju stóp swojego dziecka. Dlatego warto je zbadać profilaktycznie. Jeśli wady postawy u dziecka są wcześnie zdiagnozowane, terapia jest skuteczniejsza. Nie czekaj, tylko już dziś zapisz swoje dziecko do programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży. Badania są bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do jednego z 16. ośrodków w Polsce, które realizują program.
Program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży [LISTA PLACÓWEK]
– Problem nieprawidłowych wysklepień stóp to już niestety norma u polskich dzieci. Sprzyja temu nie tylko mało aktywny tryb życia młodego pokolenia. Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerem, a ruchu mają coraz mniej. Wszystko to prowadzi do pogłębiania się wad stóp, a co za tym idzie do późniejszych powikłań w postaci zniekształceń kośćca, bólu i problemów z doborem obuwia – podkreśla Grzegorz Lankosz, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.
Dlaczego trzeba badać stopy?
Nieleczone wady dolnych kończyn, w tym budowy stopy:
- mogą wpłynąć na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego
- oddziałują negatywnie na cały układ ruchowy dziecka – stawy i kręgosłup są ogniwami tego łańcucha.
Skorzystaj z pilotażowego programu badania stóp dzieci i młodzieży
Program powstał z myślą o dzieciach i młodzieży od 5 do 16 lat. Jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W programie fizjoterapeuta sprawdzi, czy Twoje dziecko nie ma wad postawy i wykona:
- badania manualne (ręczne), które pozwalają na ocenę stanu stóp, zdiagnozowanie przyczyn wad i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból
- badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp
- komputerowe badanie stóp na platformie polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu
Program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży [LISTA PLACÓWEK]
– Zapisałam do programu moich dwóch synów, bliźniaków w wieku 9 lat. Badanie stóp dzieci było wykonane dokładnie, profesjonalnie i bezboleśnie. Po badaniu otrzymałam szczegółowy opis uzyskanych wyników oraz wydruk z badania komputerowego stóp na platformie. W dalszych zaleceniach mamy do wykonania zestaw ćwiczeń w domu oraz skierowanie na rehabilitację. Gdyby nie ten program badania stóp, który poleciła mi koleżanka, raczej nie wykonałabym dzieciom tylu badań, a już na pewno nie tak szybko – podkreśla pani Marta z Warszawy.