Aktualności

Aktualności Centrali

POZ PLUS – wartość dodana dla pacjentów

06-11-2019

Minął już rok od uruchomienia pilotażowego projektu POZ PLUS. Pod koniec października na spotkaniu z dziennikarzami dyskutowaliśmy o opiece koordynowanej i rosnącej roli lekarza rodzinnego w polskim systemie ochrony zdrowia.

Projekt POZ PLUS wprowadza model opieki koordynowanej nad pacjentem na poziomie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. O rosnącej roli lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia mówił Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Będziemy nagradzać za zachowanie zdrowia w społeczeństwie. Chodzi o profilaktykę i promocję zdrowego trybu życia już w #POZ. To zbuduje głębsze zaufanie między lekarzem i pacjentem — podkreślał prezes NFZ.

💬 Będziemy nagradzać za zachowanie zdrowia w społeczeństwie. Chodzi o profilaktykę i promocję zdrowego trybu życia już w #POZ. To zbuduje głębsze zaufanie między lekarzem i pacjentem — podkreśla @a_niedzielski, prezes #NFZ.@NFZ_Centrala @CentrumPrasowe#POZplus #WięcejNiżPOZ pic.twitter.com/HKPuEYAQCq

Szef Funduszu podkreślał, że już dzisiaj NFZ premiuje POZ, m.in. za:

 • zwiększenie finansowania świadczeń udzielanych przez podmioty POZ, które uzyskały certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia
 • wystawianie e-recept
 • możliwość zatrudnienia dodatkowych lekarzy w miejscach o niskiej gęstości zaludnienia
 • zwiększenie finansowania świadczeń związanych z opieką nad pacjentami chorymi przewlekle: choroby układu krążenia, cukrzyca i choroby tarczycy
 • poprawę zgłaszalności pacjentów na badania profilaktyczne: choroby układu krążenia i rak szyjki macicy.

Prezes Niedzielski zdradził też plany na przyszłość POZ. Chodzi m.in. finansowanie koordynacji opieki, która jest właśnie elementem projektu POZ PLUS.

POLECAMYPacjent pod szczególną opieką

Trzy filary

Projekt opieki koordynowanej w modelu POZ Plus opiera się na:

 • profilaktyce
 • koordynacji opieki
 • chorobach przewlekłych.

Elementem profilaktyki są bilanse zdrowia, podczas których personel medyczny szczegółowo wypytuje o stan zdrowia, przebyte choroby i te, które najczęściej występowały w rodzinie. Na koniec zleca wykonanie podstawowych badań i zaprasza na wizytę u lekarza POZ z wynikami.

Jeśli jesteśmy zdrowi lekarz zaproponuje jeszcze skorzystanie z bezpłatnej edukacji, żeby jak najdłużej potrzymać zdrowy tryb życia. Jednak, jeśli coś wzbudzi jego wątpliwości, zleci bardziej szczegółowe badania lub przejście na ścieżkę zarządzania chorobą – wyjaśniał Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Strategii i Analiz w Centrali NFZ, który nadzoruje projekt POZ PLUS.

💬 W pilotażu #POZplus uczestniczą w większości małe jednostki #POZ (do 5 tys. osób pod opieką placówki) z każdego województwa w Polsce. W sumie 41 #POZ — wylicza @DzielakD, dyrektor nadzorujący projekt #NFZ.@NFZ_Centrala @CentrumPrasowe#WięcejNiżPOZ pic.twitter.com/WGXuCHgqgT

Czy wiesz, że…

Do czerwca 2019 roku placówki uczestniczące w projekcie POZ PLUS wykonały ponad 21 tys. bilansów. To ponad połowa zakontraktowanych bilansów w umowach.

Z bilansów podstawowych i pogłębionych częściej korzystają kobiety (ok. 60%). Biorąc pod uwagę wiek, najchętniej dali się na nie namówić 30-latkowie i 40-latkowie oraz osoby po 60. roku życia.

Mówimy sprawdzam

Po roku Narodowy Fundusz Zdrowia przy udziale Banku Światowego i zewnętrznej firmy DANAE sprawdzi, jak pacjenci POZ widzą swoje zdrowie.

Obok przyjrzenia się danym, które są w posiadaniu Funduszu, pomiar rezultatów projektu idzie o krok dalej i uwzględnia uznane w świecie metody badania ankietowego, uwzględniającego wyniki zdrowotne pacjentów, ich doświadczenie i aktywność.

Badanie na tak szeroką skalę realizujemy po raz pierwszy w Polsce. Jego wyniki będą istotne nie tylko dla wyników pilotażu, ale przede wszystkim pokażą kierunek rozwoju opieki koordynowanej w naszym kraju – podkreślała Katarzyna Wiktorzak, kierownik projektu POZ PLUS.

💬 Projekt #POZplus trwa rok. Dzięki badaniom, które teraz realizujemy, chcemy poznać opinie pacjentów o swoim zdrowiu i to, jak radzą sobie w chorobie oraz informację zwrotną z placówek #POZ, które są w projekcie — mówi Katarzyna #Wiktorzak, kierownik projektu #POZplus w #NFZ. pic.twitter.com/iuAgvfelH5

W skrócie z ankiet dowiemy się, co pacjenci sądzą o swoim zdrowiu? Poznamy poziom ich satysfakcji, samopoczucie i to, jak postrzegają swoje zdrowie. Badanie zakończy się pod koniec przyszłego roku.

Do udziału w ankiecie zaprosiliśmy pacjentów ze zdiagnozowanymi:

 • astmą i/lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)
 • cukrzycą typu II
 • zespołami bólowymi kręgosłupa.

Ankiety przeprowadza zewnętrzna firma DANAE Sp. z o.o w dwóch turach. Pierwsza już trwa. Informowaliśmy o niej na stronie NFZ. Natomiast druga przewidziana jest na przełom III i IV kwartału 2020 r.

ZOBACZBadanie ankietowe opinii pacjentów

Wyniki poszerzą wiedzę personelu medycznego o pacjentach placówek POZ. Posłużą też do przygotowania rekomendacji dla projektu opieki koordynowanej nad pacjentem w skali ogólnopolskiej.

Badanie przygotowaliśmy we współpracy z Bankiem Światowym, który doradza w realizacji projektu POZ PLUS. Ankiety są anonimowe, a zebrane dzięki nim dane wykorzystamy wyłącznie do analizy projektu i do badań naukowych.

Wszystkie aktualności