Aktualności

Aktualności Centrali

Zabierz EKUZ, gdy jedziesz za granicę. Unikniesz kosztownego leczenia z własnej kieszeni

30-08-2023
  • Narodowy Fundusz Zdrowia wydał od początku 2023 roku ponad 2,1 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego.

  • Warto ją mieć przy sobie wyjeżdżając do większości krajów europejskich. Przekonali się o tym ci, którzy nagle musieli skorzystać z leczenia za granicą.

  • W ubiegłym roku koszty udzielonej pomocy w ramach EKUZ, które sfinansował NFZ, wyniosły blisko 280 mln zł.

 

Czym jest EKUZ?

Karta EKUZ w nagłych sytuacjach daje nam prawo do korzystania ze świadczeń medycznych na zasadach obowiązujących obywateli państwa, do którego podróżujemy. W większości europejskich państw, w których karta EKUZ jest honorowana, istnieje tzw. współpłacenie za leczenie przez pacjenta.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ: Poradnik Pacjenta: Planujesz wakacje za granicą? Zabierz ze sobą EKUZ

Trudno przewidzieć, czy w czasie pobytu za granicą przydarzy się nam choroba, czy wypadek. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że takie sytuacje mają miejsce. Dlatego warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, gdy podróżujemy po państwach Unii Europejskiej, EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein) oraz Wielkiej Brytanii.

W 2022 roku ubezpieczeni Polacy skorzystali z EKUZ w 24 państwach. Do NFZ wpłynęło ponad 68 tys. faktur za leczenie naszych obywateli w ramach EKUZ na blisko 280 mln zł. Niektóre koszty opieki medycznej za jednego pacjenta wyniosły milion złotych i więcej – mówi Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa NFZ.

Miliony złotych na pomoc udzieloną w ramach EKUZ

Najwyższa faktura za jedną osobę, która wpłynęła do Narodowego Funduszu Zdrowia w 2022 roku, wyniosła 2,15 mln zł. Do zdarzenia doszło w Niemczech, a pacjent przebywał w szpitalu 4 miesiące. Inny rachunek do sfinansowania opieki medycznej za naszego rodaka opiewał na prawie 1,16 mln zł. I w tym przypadku ubezpieczony wymagał leczenia szpitalnego, a jego pobyt trwał kilka miesięcy. W statystykach najwyższych faktur za leczenie w ramach EKUZ znalazła się też ta wystawiona na ponad 900 tys. zł, którą przedstawił szwedzki szpital za półtoramiesięczną hospitalizację pacjenta z Polski.

Największe kwoty za leczenie w ramach EKUZ pochodzą z Niemiec (55 proc. całej kwoty roszczeń otrzymanych przez NFZ w 2022 roku), kolejne z Belgii (6,94 proc.), Francji (6,63 proc.), Holandii (4,27 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (4,22 proc.).

Dowiedz się więcej o leczeniu poza granicami kraju

Wszystkie aktualności