Aktualności

Aktualności Oddziałów

Obturacyjny bezdech senny - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

24-08-2022

Choroba ta nasila się z wiekiem i jest na tyle poważna, że doprowadza do powikłań sercowo-naczyniowych.  U osób z bezdechem nawet 3-krotnie częściej występuje: zawał serca, udar mózgu, zaburzenia rytmu serca. Jak można zapobiec chorobie?

Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się całkowitym (bezdech) lub częściowym (spłycenie oddechu) zamknięciem górnych dróg oddechowych podczas snu. Powtarzające się sekwencje zdarzeń związane są z niedotlenieniem oraz przebudzeniami.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Ryzyko zachorowania na obturacyjny bezdech senny wzrasta, jeżeli:

  • cierpisz na otyłość lub masz nadwagę
  • masz obwód szyi ponad 43 cm (u mężczyzn)
  • prowadzisz nieaktywny tryb życia
  • nadużywasz alkoholu lub leków nasennych
  • jesteś mężczyzną po 40 roku życia lub kobietą po 50 roku życia
  • występują u Ciebie:
    • nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych i twarzoczaszki,
    • czynniki hormonalne (akromegalia, niedoczynność tarczycy).
M.in. o tym o tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Obturacyjny bezdech senny - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o zakłóconej architekturze snu, metodach leczenia obturacyjnego bezdechu sennego oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas badań okresowych mówi dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska koordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania z Pododdziałem NWM i Pododdziałem Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu Kujawsko - Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności