Aktualności

Aktualności Oddziałów

Ponad 800 punktów pobrań wymazów w Polsce

01-02-2022

W Polsce działają obecnie 802 punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które realizują testy PCR finansowane przez NFZ. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono 153 nowe punkty. Liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej i gwałtownego wzrostu zakażeń.

W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych 80, w tym całodobowych. Nowe punkty zostaną uruchomione między innymi w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckiem, podlaskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

 

Testy PCR

Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dotyczy również lekarzy, którzy nie mają umów z NFZ. Ponadto każda osoba, która podejrzewa zakażenie może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza online.

Zapisz się na test PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2

Testy można wykonać w punktach pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które działają na terenie całego kraju.

Sprawdź, gdzie wykonasz test PCR [MAPA]

 

Szybkie testy antygenowe

Z kolei testy antygenowe możemy zrobić w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów tj. aptek, laboratoriów czy punktów wymazowych. Obecnie mamy już ok. 250 zgłoszeń - to apteki i punkty pobrań/laboratoria. Warto podkreślić, że nabór jest ciągły i otwarty. Codziennie zgłaszają się nowe podmioty.

WAŻNE!

Na test antygenowy nie potrzebujesz skierowania.

Sprawdź, gdzie wykonasz szybki test antygenowy [MAPA]

 

Raport z regionów

W województwie dolnośląskim działa obecnie 49 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, w tym 12 w samym Wrocławiu. Ze względu na coraz większą liczbę zgłaszających się osób, punkty wymazowe elastycznie wydłużają godziny pracy, tak aby zabezpieczyć potrzeby wszystkich zgłaszających się na test pacjentów.

Ponadto, w regionie działa 15 aptek, które zadeklarowały chęć wykonywania testów antygenowych. Do oddziału wojewódzkiego cały czas spływają zgłoszenia od kolejnych aptek, które są na bieżąco weryfikowane.

 

Na terenie województwa mazowieckiego zabezpieczonych jest 98 stacjonarnych punktów wymazowych, w samej Warszawie 43. Kolejne 21 (m.st. Warszawa 8 punktów oraz powiaty: pruszkowski, sochaczewski, miński, wołomiński, ciechanowski, płocki, radomski, lipski, Iłżecki, wyszkowski, ostrołęcki, siedlecki) są w trakcie uruchamiania. W Warszawie funkcjonuje również punkt, którzy działa całodobowo -Szpital Solec. Ponadto w województwie jest 16 mobilnych zespołów wymazowych. Dodatkowo 18 aptek, zadeklarowało chęć wykonywania testów antygenowych. Są to placówki w Błędowie, Brwinowie, Kadzidle, Nowych Łubikach, Ostrówku, Pułtusku, Słupnie, Warszawie i Żyrardowie.

 

W województwie łódzkim aktualnie działa 57 punktów pobrań wymazów. Wymazy pobiera również 11 karetek wymazowych. W ubiegłym tygodniu otwarto kolejne nowe punkty, praktycznie podwajając ich liczbę w stosunku do danych z początku stycznia. Nowe punkty pobrań powstały nie tylko w samej Łodzi, ale również w innych mniejszych miejscowościach m.in. Koluszki, Bełchatów, Łowicz, Tomaszów Mazowiecki czy Piotrków Trybunalski. Ten tydzień rozpoczął się również otwarciem 4 nowych punktów. W najbliższych dniach ruszają kolejne dwa punkty. Oddział prowadzi równocześnie negocjacje w sprawie otwarcia punktu całodobowego na terenie miasta Łodzi. Ponadto, w regionie działa 16 aptek, które zadeklarowały chęć wykonywania testów antygenowych. Część aptek już testuje pacjentów zgodnie z ustalonym przez siebie harmonogramem, część złożyła zamówienie na testy.

 

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zabezpieczone są 64 stacjonarne punkty wymazowe, kolejne 8 zostanie uruchomionych jeszcze w tym tygodniu. Ponadto w województwie funkcjonuje 11 transportów sanitarnych, oraz 13 mobilnych zespołów wymazowych. W związku ze zwiększającą się stale liczbą osób zakażonych koronawirusem wszystkie punkty wydłużają godziny pracy, aby każdy chętny mógł zgłosić się na wymaz w dogodnym dla siebie czasie. Dodatkowo 12 aptek w regionie zadeklarowało chęć wykonywania testów antygenowych, z czego 6 zgłosiło, że już są gotowe do testowania: w Grudziądzu oraz w miejscowościach: Gruta, Chodecz, Kowal, Radziejów i Włocławek.

 

W Małopolsce działa obecnie 60 punktów pobrań wymazów. W miniony weekend pracę rozpoczęły punkty w Krakowie, Dojazdowie, Rabce-Zdrój, Tarnowie, Bochni, Zakopanem, Nowym Targu. Kolejne sześć ruszyło 31 stycznia – dwa w Krakowie, po jednym w Nowym Targu, Zakopanem, Wadowicach oraz Myślenicach. W związku ze zwiększającą się stale liczbą osób zakażonych koronawirusem, w Małopolsce obecnie wszystkie punkty wydłużają godziny pracy.

Ponadto, w regionie działają 22 apteki, które zadeklarowały chęć wykonywania testów antygenowych. To m.in. apteki z Krakowa, Chrzanowa, Tarnowa, Wadowic, Nowego Sącza, Tylmanowej czy Rabki-Zdrój. W tej ostatniej testy są wykonywane już od ubiegłego tygodnia.

Wszystkie aktualności