Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka - Rak płuca - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

10-08-2022

Rak płuc jest złośliwym guzem płuc. To nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka dróg oddechowych. Charakteryzuje  się niekontrolowanym wzrostem komórek w tkankach płuc. Spośród nowotworów złośliwych jest on przyczyną największej liczby zgonów w Polsce.

Rak płuca należy do najgorzej rokujących nowotworów. Rocznie w Polsce diagnozowany jest on u ok. 23 tysięcy osób. Tyle samo osób w ciągu roku, z powodu tej choroby umiera.

Czy mamy możliwość obniżyć ryzyko zachorowania?

Zmniejszenie zachorowalności na raka płuc zależy od indywidualnych wyborów oraz rozwiązań systemowych.

Działania indywidualne:

  • nie pal tytoniu – nie zaczynaj lub natychmiast z tego zrezygnuj,
  • unikaj dymu tytoniowego,
  • podejmuj aktywność fizyczną, odżywiaj się zdrowo.

Działania systemowe:

  • edukowanie o szkodliwości palenia,
  • tworzenie przestrzeni wolnych od dymu tytoniowego,
  • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zawodach narażonych na czynniki szkodliwe dla układu oddechowego,
  • dbanie o jakość powietrza i środowisko, w którym żyjemy.

Zadbaj o siebie!

W przypadku niepokojących objawów – nie odkładaj wizyty u lekarza. Wczesna diagnostyka (badanie RTG klatki piersiowej, badanie TK klatki piersiowej, badanie endoskopowe – bronchoskopia) sprzyja skutecznemu leczeniu.

Dla osób szczególnie zagrożonych rakiem płuc opracowany został Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej.

SZCZEGÓŁY PROGRAMU

 
M.in. o tym o tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

PROFILAKTYKA - RAK PLUCA - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym jakie są główne czynniki ryzyka i jak ustrzec się przed chorobą mówią nasi eksperci - prof. dr hab. n. med. Piotr Tutka z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz lek. med. Grzegorz Hydzik, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, z Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc SPZZOZ "Sanatorium" im. Jana Pawła II w Górnie:

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności