Aktualności

Aktualności Centrali

Poradnik Pacjenta: Szczepienie przeciw HPV uchroni Twoje dziecko przed rakiem

21-09-2023
  • Dlaczego powinniśmy zaszczepić dzieci przeciw HPV?

  • Czy chłopcy również mogą się zarazić wirusem HPV?

  • Czy szczepionki przeciw HPV są bezpieczne?

  • O szczegółach rozmawiamy z  Marzeną Bozio, lekarzem pediatrą.

 

Czym jest wirus HPV?

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, brodawki narządów płciowych, a także inne choroby nowotworowe.

Dlaczego powinniśmy zaszczepić nasze dzieci przeciw HPV?

Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, które mogą prowadzić do rozwoju stanów przednowotworowych i nowotworów takich jak: rak szyjki macicy, rak pochwy, rak odbytu, rak prącia czy brodawek narządów płciowych.

Czy powinniśmy szczepić dzieci w każdym wieku, czy tylko 12-13 latków?

Szczepienia przeciwko HPV są szczepieniami zalecanymi dla każdego dziecka po ukończeniu 9 lat.

Z uwagi na fakt, że do zakażenia HPV dochodzi głównie drogą płciową, najlepiej wykonać szczepienie jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wiek 12 i 13 lat jest optymalny do szczepienia HPV, ponieważ umożliwia on wykonanie szczepienia zanim dojdzie do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Co ważne, w tym wieku wystarczy podać tylko dwie dawki szczepienia zamiast trzech, jak to ma miejsce u osób w wieku 15 lat i starszych. Należy również podkreślić, że szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat są bezpłatne.

Czy wiesz, że…

  • Od 2 września 2023 r. szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18. roku życia.
  • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wystawia e-receptę na 2-walentny Cervarix. Rodzic realizuje e-receptę w aptece i umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ. Na wizytę rodzic przynosi otrzymaną wcześniej z apteki szczepionkę.

Czy szczepienia przeciw HPV są bezpieczne?

Szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne, a badania naukowe potwierdzają bardzo duży profil ich bezpieczeństwa. Są to rekombinowane szczepionki zawierające wysokooczyszczone cząsteczki wirusopodobne, przy czym nie zawierają wirusowego DNA, dzięki czemu nie mogą zakazić człowieka, namnażać się, ani też wywoływać choroby.

 

Czym się różni 2-walentna szczepionka od 9-walentnej?

Szczepionki te różnią się głównie ilością typów wirusa brodawczaka ludzkiego, przed którymi chronią zaszczepione osoby.

Szczepionka 2-walentna to szczepionka przeciwko dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu związanych z onkogennymi typami HPV.

Natomiast szczepionka 9-walentna to szczepionka przeciwko dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Szczepionka chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu oraz dodatkowo chroni przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

Czy po szczepieniu mogą wystąpić działania niepożądane?

Tak jak w przypadku podania innych produktów leczniczych, zwłaszcza szczepień w postaci wstrzyknięć, także po podaniu szczepionki przeciwko HPV, mogą wystąpić niegroźne działania niepożądane. Najczęściej są to niewielkie odczyny miejscowe takie jak: zaczerwienienie, ból, obrzęk w miejscu szczepienia, gorączka czy też bóle głowy. Do innych działań niepożądanych można zaliczyć omdlenia, które u młodzieży mogą być związane z reakcją emocjonalną występującą podczas szczepienia. Należy pamiętać, że szczepienia wykonywane są w placówkach opieki zdrowotnej przez wykwalifikowany personel medyczny, co dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo całej procedury związanej ze szczepieniami. 

Dlaczego szczepienia przeciw HPV zalecane są również dla chłopców?

Szczepienia przeciwko HPV dają skuteczną ochronę przed stanami przednowotworowymi oraz nowotworami takimi jak: rak szyjki macicy, rak sromu, rak pochwy u kobiet. U mężczyzn  natomiast chronią przed rakiem prącia. HPV przenosi się głównie drogą płciową, dlatego szczepienie chłopców zapobiega również przenoszeniu się zakażenia na kobiety.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ: Środa z Profilaktyką - Szczepienia przeciw HPV

Co zyskują nasze dzieci dzięki szczepieniom przeciw HPV?

Dzięki szczepieniu przeciwko HPV, dzieci zyskują bezcenną profilaktykę chorób nowotworowych. Przez szczepienie zapobiegamy wystąpieniu chorób nowotworowych i nie musimy mierzyć się z ich konsekwencjami. Dla przykładu rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych na świecie nowotworów u kobiet, a wczesne zapobieganie zakażeniom HPV poprzez szczepienie, stanowi bardzo istotny element profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

Wejdź na gov.pl/hpv i dowiedz się więcej jak chronić dziecko przed rakiem.

 


Konsultacja: Marzena Bozio, lekarz pediatra, kierownik POZ w Centrum Medycznym CMP

Wszystkie aktualności