Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka - Rak żołądka - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

22-06-2022

W Polsce rak żołądka jest siódmym najczęściej występującym nowotworem i przyczyną 5,7% zgonów na nowotwory złośliwe u mężczyzn. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Większość przypadków raka żołądka występuje po 50. roku życia.

Najczęściej stwierdzane są nowotwory w zaawansowanym stadium. Szansa wyleczenia raka żołądka to 25%.

Czy mamy możliwość obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego?

Większość nowotworów przewodu pokarmowego związanych jest z czynnikami środowiskowymi, czyli takimi, na jakie mamy wpływ.

Profilaktyka raka żołądka:

  • Zrezygnuj z palenia papierosów.
  • Zmień dietę na zdrowszą:
    • zwiększ w diecie ilość antyoksydantów, które znajdziesz m.in. w owocach cytrusowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, olejach roślinnych
    • ogranicz spożycie czerwonego mięsa, soli oraz produktów konserwowanych i wędzonych
    • zwiększ spożycie warzyw i owoców – według zaleceń powinny stanowić połowę objętości talerza
  • Sprawdź historię chorób przewodu pokarmowego swoich bliskich – obciążenie genetyczne ma wpływ na ryzyko nowotworu żołądka.

Zadbaj o siebie!

W przypadku niepokojących objawów – nie odkładaj wizyty u lekarza. Szybko wykonana gastroskopia pozwoli na wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia.

M.in. o tym o tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka - Rak żołądka - materiały edukacyjne

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym jakie badania profilaktyczne warto wykonać i na co zwracać uwagę, mówi nasz ekspert prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Profilaktyka - Rak żołądka - film

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności