Dla Pacjenta

Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

W przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi, mogą skorzystać z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (z zastrzeżeniem, że osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna  prawnego na korzystanie ze świadczeń). Stanowią one I poziom referencyjny systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach można skorzystać z następujących świadczeń:

  • porada psychologiczna diagnostyczna
  • porada psychologiczna
  • sesja psychoterapii indywidualnej
  • sesja psychoterapii rodzinnej
  • sesja psychoterapii grupowej
  • sesja wsparcia psychospołecznego
  • wizyta, porada domowa lub środowiskowa

Praca ośrodków oparta jest przede wszystkim na realizacji świadczeń w środowisku. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Wykaz ośrodków I, II i IIII stopnia referencyjnego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (stan na 24 maja 2023 r.) [PLIK XLSX, 69 KB] 

Wykaz dotyczy podmiotów leczniczych wraz z danymi teleadresowymi, realizujących świadczenia dla dzieci i młodzieży w zakresie opieki psychiatrycznej w ramach poziomów referencyjnych :

  1. I poziom referencyjny – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci Młodzieży – w którym realizowane są świadczenia w zakresie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych;

  2. II poziom referencyjny – Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - poradnia zdrowia psychicznego - w którym realizowane są świadczenia ambulatoryjne przez lekarzy psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów;

    II poziom referencyjny – Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży –- w którym w ramach poradni zdrowia psychicznego i na Oddziale dziennym psychiatrycznym rehabilitacyjnym dla dzieci, realizowane są świadczenia przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych;

  3. III poziom referencyjny – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej - w którym realizowane są świadczenia stacjonarne przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych,

Aktualności dla Pacjenta

Poradnik Pacjenta: Opieka koordynowana w POZ. Co oznacza dla pacjentów?

Ważne!
01.06.2023
Opieka koordynowana w POZ pozwala na szybsze, skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwia dostęp do lekarzy specjalistów.

Poradnik Pacjenta: Mammografia, samobadanie piersi. Jak skorzystać z profilaktycznych badań?

Ważne!
25.05.2023
"Mówimy kobietom nie badasz się po to, aby wykryć guza piersi, badasz się dla własnego spokoju, żeby się upewnić, że go nie masz" – podkreśla w rozmowie z nami Ewa Maciejewska, prezeska Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka.

Wyższe wpływy ze składki zdrowotnej. NFZ zmienia plan finansowy

Ważne!
24.05.2023
Do budżetu NFZ trafi blisko 4,8 mld zł dodatkowych środków. Głównie dzięki wyższym wpływom ze składki zdrowotnej. Fundusz chce przeznaczyć te pieniądze m.in. na świadczenia onkologiczne związane z wejściem w życie Krajowej Sieci Onkologicznej.

Poradnik Pacjenta: Podstawowa opieka zdrowotna – czy wszystko o niej wiesz?

18.05.2023
Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) to przede wszystkim Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który działa w ramach publicznej ochrony zdrowia na podstawie umowy z NFZ. Dowiedz się więcej...

Problem z dostępnością leków dla cukrzyków. NFZ pilnie reaguje

Ważne!
13.04.2023
Ozempic i Trulicity to leki dla chorych na cukrzycę typu 2. Dzięki nim pacjenci mają szansę na dłuższe i lepsze życie. Jednak często leki te są przepisywane ze zniżką dla osób bez wskazań refundacyjnych, jako preparaty na odchudzanie. Sprawdź szczegóły.

Ważne zmiany w stomatologii. NFZ będzie płacił więcej za wypełnienia

Ważne!
13.04.2023
Jest nowe zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące leczenia stomatologicznego. W nim kilka oczekiwanych zmian. Wzrosły m.in. stawki za wypełnienia. Łączny koszt wprowadzenia wyższych wycen to ponad 410 mln zł rocznie.

Uwaga na fałszywe mejle. To próba zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem

Ważne!
20.03.2023
AKTUALIZACJA: Odbieramy niepokojące sygnały o fałszywych mejlach, które informują o rzekomym wycieku danych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Informacje zawarte w tych wiadomościach są nieprawdziwe. Nie doszło do żadnego wycieku danych.

Liczymy czas – sprawdź kiedy wyślemy Twoją kartę EKUZ!

13.02.2023
Wprowadzona przed wakacjami 2022 r. usługa weryfikacji statusu wniosków o EKUZ złożonych przez IKP lub ePUAP stanowiła strzał w dziesiątkę. Czas na kolejny etap usprawnienia w tym obszarze.
Zobacz więcej