Leczenie Planowane poza granicami kraju jest to przewidywany, ściśle określony zakres leczenia, który może zostać przeprowadzony poza granicami kraju, wymagający uprzedniej zgody dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ lub Prezesa NFZ. Uprzednia zgoda na przeprowadzenie ww. leczenia wydawana jest w trybie administracyjnym na wniosek zainteresowanego - po przeprowadzeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia postępowania wyjaśniającego.
Leczenie Planowane może być przeprowadzone:
W sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta wymaga przeprowadzenia poza granicami kraju leczenia planowanego, którego uzyskanie w placówkach opieki zdrowotnej na terenie kraju nie jest możliwe, konieczne jest uzyskanie decyzji Prezesa NFZ wyrażającej zgodę na przeprowadzenie takiego leczenia poza granicami kraju. Warunkiem uzyskania decyzji dotyczącej przeprowadzenia planowanego leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju jest złożenie odpowiedniego wniosku w Centrali NFZ mającej siedzibę w Warszawie przy ul. Hankiewicza 2 lub ul. Grójeckiej 186.
Wzór wniosku do Prezesa NFZ o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczenia stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wydania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu.
Skorzystanie z możliwości przeprowadzenia poza granicami kraju leczenia na podstawie decyzji Prezesa NFZ dotyczy świadczeń opieki zdrowotnej, które nie są wykonywane na terenie kraju, a które zostały ujęte w jednym z wykazów świadczeń gwarantowanych zawartych w rozporządzeniach Ministra Zdrowia wydanych na podstawie art. 31 d ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Przesłanki, które muszą zostać spełnione aby uzyskać zgodę Prezesa NFZ na przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju:
Podstawą rozpatrzenia wniosku do Prezesa NFZ o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju, których aktualnie nie można wykonać w placówkach krajowych, jest dokumentacja medyczna sporządzona w języku polskim. W przypadku dokumentacji medycznej sporządzonej w języku obcym, do wniosku dołącza się tłumaczenie tej dokumentacji na język polski. Tłumaczenie nie musi być sporządzone przez tłumacza przysięgłego.
Decyzja Prezesa NFZ wydawana jest po przeprowadzeniu przez Prezesa NFZ postępowania wyjaśniającego.
Decyzja Prezesa NFZ jest decyzją ostateczną.
Od decyzji Prezesa NFZ przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezesa NFZ w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia decyzji wnioskodawcy.
Decyzja prezesa NFZ dotycząca pokrycia kosztów transportu, w przypadku wydania zgody na leczenie poza granicami kraju:
Prezes NFZ może na wniosek osoby wnioskującej, w drodze decyzji administracyjnej, wydać zgodę na pokrycie kosztów transportu:
najtańszym środkiem komunikacji możliwym do zastosowania w aktualnym stanie zdrowia osoby, której dotyczy wniosek - w przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia.
Wzór wniosku o pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczenia został określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wydania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu.
Wzór wniosku o pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju został określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wydania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu.
Wypełnianie wniosku przez pacjenta
Wniosek należy wypełnić drukowanymi literami. Wniosek, w częściach wypełnianych przez pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego, małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę upoważnioną przez pacjenta zawiera:
część II.A., dane osoby kierowanej na leczenie zagraniczne oraz części II.B., dane np. przedstawiciela ustawowego, małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę upoważnioną przez pacjenta - tylko w sytuacji, gdy wniosek składa osoba inna niż wskazana w części II.A. oraz poniższe:
Wniosek z wypełnioną częścią I.B., II oraz VI należy przekazać lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego - specjaliście w dziedzinie medycyny właściwej ze względu na zakres wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych, posiadającemu tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych.
Gdzie złożyć wniosek o uzyskanie zgody Prezesa NFZ na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju
Wniosek z wypełnioną częścią I.B, II, III i VI, wraz z dokumentacją w zakresie objętym wnioskiem składa się do Centrali NFZ:
W przypadku dokumentacji medycznej sporządzonej w języku obcym, do wniosku dołącza się tłumaczenie tej dokumentacji na język polski. Tłumaczenie nie musi być sporządzone przez tłumacza przysięgłego.
Rozpatrywanie wniosku
Tryb rozpatrywania wniosku do Prezesa NFZ o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczeń został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu.
Kiedy Prezes NFZ może odmówić wydania zgody na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju
Prezes NFZ może odmówić wydania zgody na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju, gdy w trakcie postępowania wyjaśniającego zostanie ustalone, że:
Odwołania od decyzji Prezesa NFZ
Decyzja Prezesa NFZ jest decyzją ostateczną. Od decyzji Prezesa NFZ przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego. Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezesa NFZ w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia decyzji wnioskodawcy.
Warunki, które musi spełnić lekarz kierujący na leczenia za granicą
Wniosek do Prezesa NFZ o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczeń wypełniany jest w części III przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - specjalistę w dziedzinie medycyny właściwej ze względu na zakres wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych, posiadającego tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych
Wypełnianie wniosku przez lekarza
W części III - wypełnianej przez lekarza, wniosek zawiera rubryki, w których należy wskazać: