O NFZ

Opieka koordynowana w POZ

Projekt

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje projekt „Opieka koordynowana w POZ” na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia w dniu 24 września 2024 roku. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Numer i nazwa Osi priorytetowej: 04 Spójność społeczna i zdrowie

Numer i nazwa Działania: 04.15 Skuteczny i odporny system ochrony zdrowia

Numer projektu: FERS.04.15-IP.07-003/23,

Okres realizacji projektu: do 31.12.2027 r.

Dofinansowanie w kwocie: 121 628 863,46 zł., pochodzi z następujących źródeł:

a) ze środków europejskich w kwocie 100 368 138,12 zł

b) ze środków dotacji celowej w kwocie 21 260 725,34 zł

Kontekst i potrzeba:

Współczesne wyzwania w sektorze opieki zdrowotnej wymagają odpowiedniej jakości zarządzania świadczeniami zdrowotnymi w obszarze organizacji opieki koordynowanej w POZ. Szczególnie istotne jest podniesienie kompetencji w obszarze opieki koordynowanej, która ma na celu zintegrowanie opieki zdrowotnej i poprawę dostępności do kompleksowych usług medycznych.

Odbiorcy Projektu:

Projekt jest skierowany do podmiotów mających podpisaną umowę o realizację świadczeń w budżecie powierzonym OK w POZ oraz podmiotów, które nie mają zawartej takiej umowy, ale planują podpisanie umowy o realizację świadczeń w budżecie powierzonym OK w POZ w trakcie realizacji projektu. Wsparcie będzie kierowane w szczególności do personelu podmiotów z obszarów słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenów wiejskich oraz obszarów zagrożonych utratą lub ograniczeniem dostępu do POZ, na których występuje utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów oraz dla podmiotów małych dysponujących niewielką liczbą personelu, aby zachęcić je do wdrożenia tego modelu opieki. Uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w nową wiedzę, umiejętności i kompetencje potrzebne do efektywnego realizowania opieki koordynowanej.

Opis Projektu:

Projekt ma na celu wsparcie podmiotów prowadzących działalność leczniczą i mających zawarte umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna z NFZ, w realizowaniu koordynacji opieki zdrowotnej. Projekt zakłada przeszkolenie personelu zatrudnionego w 1 500 podmiotach prowadzących działalność leczniczą w POZ, co w efekcie zapewni skuteczną realizację zadań związanych z opieką nad pacjentami w OK.

Główne cele Projektu:

1. Wyposażenie w odpowiednie kompetencje i wiedzę wszystkich uczestników realizujących OK, biorących udział w projekcie.

2. Poszerzenie wiedzy, kompetencji i umiejętności personelu w zakresie organizacji i funkcjonowania OK.

3. Upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie organizacji oraz merytorycznych podstaw realizacji świadczeń przez podmioty POZ, co jest niezbędne do pełnej realizacji zadań związanych z OK.

4. Zwiększenie liczby POZ realizujących świadczenia z zakresu OK, dzięki odpowiedniej edukacji i szkoleniom w ramach projektu, edukacja pacjentów objętych OK w zakresie chorób, które ich dotknęły.

5. Rozbudowanie platformy koordynowana.nfz.gov.pl oraz HEALTH KNOWLEDGE TRANSFER HUB, dzięki czemu wzrośnie wiedza o jakości usług świadczonych w placówce.

6. Opracowanie na podstawie modelu SCIROCCO Maturity Model for Integrated Care - narzędzia do oceny dojrzałości placówek POZ do świadczenia OK, którego celem będzie opracowanie projektu zmian dla POZ związanych z realizacją OK z uwzględnieniem uzasadnienia, planu strategicznego oraz wizji lepszej OK.

Oczekiwane efekty projektu:

  • Zwiększenie jakości zarządzania świadczeniami zdrowotnymi w obszarze organizacji opieki koordynowanej w POZ. 
  • Poszerzenie wiedzy, kompetencji i umiejętności personelu w zakresie organizacji i funkcjonowania OK. 
  • Poprawa jakości i skuteczności świadczonych usług medycznych w POZ.
  • Integracja wiedzy teoretycznej z praktyką, umożliwiająca lepsze zarządzanie procesami opieki koordynowanej. 
  • Rozwój sieci współpracy i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami projektu.

Zadania

  • Zadanie 1 – Wypracowanie i dobór modułów szkoleniowych oraz przeprowadzenie rekrutacji i oceny poziomu kompetencji uczestników 
  • Zadanie 2 – Szkolenia dla trenerów realizujących oraz wspierających edukację peer-to-peer
  • Zadanie 3 – Szkolenia tematyczne w zakresie profilaktyki, diagnozowania i leczenia dla personelu POZ
  • Zadanie 4 – Realizacja szkoleń z wdrożenia OK w POZ 
  • Zadanie 5 – Prowadzenie coachingu dla podmiotów, które zawarły umowę o realizację świadczeń w budżecie powierzonym OK w POZ lub podmiotów, które w czasie trwania projektu złożyły wniosek o zawarcie umowy na OK
  • Zadanie 6 – Opracowanie multimedialnego poradnika wdrożenia i rozliczeń OK (wersja online i pdf)
  • Zadanie 7 – Opracowanie „podręcznika koordynatora POZ„
  • Zadanie 8 – Szkolenia grupowe dla personelu POZ w zakresie wdrożenia nowych technicznych możliwości diagnostyki w OK
  • Zadanie 9 – Zidentyfikowanie i opracowanie dobrych praktyk w zakresie organizacji podmiotów POZ, w tym zapewniających OK oraz organizacja seminarium
  • Zadanie 10 – Opracowanie standardów postępowania w ścieżkach diagnostyczno-terapeutycznych dla najczęstszych problemów zdrowotnych w POZ, wytycznych w zakresie edukacji i porad dietetycznych
  • Zadanie 11 – Opracowanie materiałów edukacyjnych dla pacjentów objętych OK dotyczących ich choroby (materiały edukacyjne, spoty, filmy, podcasty i inne adekwatne formy edukacji pacjentów) 
  • Zadanie 12 – Rozbudowa o nowe funkcjonalności i zasilanie o nowe treści portalu koordynowana.nfz.gov.pl oraz platformy HEALTH KNOWLEDGE TRANSFER HUB oraz utworzenie narzędzia do oceny dojrzałości OK wg metodologii Scirocco Maturity Model
  • Zadanie 13 – Organizacja transferu wiedzy (ze wszystkimi interesariuszami w obszarze realizowania OK)
  • Zadanie 14 – Badanie ewaluacyjne HEALTH KNOWLEDGE TRANSFER HUB

Wyniki Projektu

W ramach projektu zostaną wypracowane następujące rezultaty:

1. Spersonalizowane Moduły Szkoleniowe: Opracowane będą moduły szkoleniowe dla następujących grup osób: lekarze, menadżerowie, pielęgniarki, koordynatorzy, dietetycy, personel niemedyczny inny, personel medyczny inny.

2. Skuteczne Realizacje Szkoleń: Przeprowadzone zostaną wysokiej jakości szkolenia dla dużej grupy personelu POZ i trenerów, które umożliwią praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy w codziennej pracy.

3. Standardy postępowania w ścieżkach diagnostyczno-terapeutycznych, które będą miały status dobrych praktyk), wytycznych edukacji i porad dietetycznych.

4. Ewaluacja dojrzałości placówek POZ do organizacji OK. Moduły szkoleniowe, webinary, spoty, filmy, podręczniki, poradniki wytworzone w ramach Projektu będą trwałymi materiałami edukacyjnymi, które będą dostępne dla uczestników również po zakończeniu Projektu. Ich celem jest zapewnienie ciągłości edukacji i umożliwienie korzystania ze zdobytej wiedzy przez dłuższy czas po zakończeniu Projektu.

 

Zgłaszanie podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w przypadku podejrzenia niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON istnieje możliwość zgłaszania nieprawidłowości do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

1) poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa 15, 00- 952 Warszawa;

2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Zdrowia