Dla Pacjenta
Zgoda na podstawie przepisów o koordynacji
Jeżeli jesteś zapisany na listę oczekujących na dane świadczenie gwarantowane w Polsce, ale czas oczekiwania na udzielenie świadczenia jest zbyt długi w stosunku do Twojego stanu zdrowia, to możesz złożyć wniosek o przeprowadzenie tego leczenia w innym państwie UE/EFTA.
Leczenie, które planujesz, musi zostać przeprowadzone w placówce działającej w państwie UE/EFTA w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. W przypadku uzyskania zgody na leczenie wydamy Ci formularz uprawniający do leczenia za granicą – formularz E112/S2. Będziesz musiał przekazać ten formularz placówce zagranicznej przed rozpoczęciem leczenia, aby mogło ono zostać przeprowadzone i rozliczone z nami w trybie przepisów o koordynacji. Pamiętaj, że będziesz jednak musiał pokryć z własnych środków dopłaty do leczenia, jeżeli są one wymagane od pacjentów w ramach systemu obowiązującego w danym państwie UE/EFTA (koszty współpłacenia, takie jak np. ryczałtowa opłata dzienna za pobyt w szpitalu).
1. Wzór wniosku
Wniosek jest załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wydawania zgody.
2. Wypełnienie wniosku
Wniosek wypełniany jest przez Ciebie oraz lekarza, który musi spełniać warunki określone w ustawie o świadczeniach.
Wypełnij część I.B., część II oraz VI wniosku oraz złóż podpisy w wymaganych polach. Te części wniosku może także wypełnić w Twoim imieniu:
- przedstawiciel ustawowy,
- małżonek,
- krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej,
- osoba pozostająca we wspólnym pożyciu,
- osoba przez Ciebie upoważniona – w tym przypadku do wniosku załącz pełnomocnictwo.
Uwaga! W części II.C. wniosku koniecznie wypełnij oświadczenie, w którym wskażesz:
- nazwę i adres placówki, w której zapisany jesteś na listę oczekujących,
- kategorię medyczną, do jakiej został zakwalifikowany Twój przypadek (przypadek pilny/stabilny),
- termin, jaki został Ci wyznaczony.
Następnie przekaż wniosek lekarzowi, aby wypełnił część III wniosku. Lekarz, który kieruje Cię na leczenie za granicą, musi być:
- lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, czyli potocznie mówiąc, „leczyć na NFZ”
(zgodnie z definicją: lekarz ubezpieczenia zdrowotnego jest świadczeniodawcą, z którym NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarzem, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej),
- specjalistą ze specjalizacją II stopnia lub tytułem specjalisty w dziedzinie medycyny właściwej ze względu na zakres wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych.
3. Dodanie załączników
Do wniosku należy dołączyć:
- kopię dokumentacji medycznej (odnoszącą się do zakresu wnioskowanego leczenia),
- polskie tłumaczenie dokumentacji medycznej – jeśli jest sporządzona w języku obcym (tłumaczem nie musi być tłumacz przysięgły).
4. Złożenie wniosku wraz z załącznikami
Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć do Centrali NFZ, ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa.
Wniosek możesz złożyć również w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym. Wymagane załączniki mogą być odwzorowane cyfrowo.
5. Przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego
Celem postępowania jest potwierdzenie łącznego istnienia poniższych przesłanek:
- pacjent nie może uzyskać w Polsce leczenia w terminie uzasadnionym z medycznego punktu widzenia, uwzględniającym jego aktualny stan zdrowia oraz prawdopodobny przebieg choroby (zachodzi tzw. przesłanka kolejkowa),
- leczenie jest świadczeniem gwarantowanym, czyli znajduje się w wykazie świadczeń gwarantowanych.
W wyniku postępowania wyjaśniającego Prezes NFZ wydaje decyzję – zgodę albo odmowę zgody na udzielenie świadczenia albo jego kontynuację w innym państwie UE/EFTA.
Jeżeli we wniosku zaznaczyłeś też prośbę o pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia za granicą, to Prezes NFZ w tej samej decyzji rozstrzygnie o zgodzie/odmowie zgody na ich pokrycie.
Uwaga! Jeżeli udasz się na leczenie objęte zgodą Prezesa NFZ i konieczne będzie przetransportowanie Cię do kraju z uwagi na Twój stan zdrowia po przeprowadzonym leczeniu, to możesz złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu powrotnego do Polski. Wniosek jest załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wydawania zgody.
6. Odmówienie zgody na leczenie
Prezes NFZ może odmówić zgody, jeżeli wnioskowane świadczenie:
- może być udzielone w kraju przez świadczeniodawcę, który ma umowę z NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w terminie nieprzekraczającym dopuszczalnego czasu oczekiwania pacjenta na przeprowadzenie leczenia,
- nie jest świadczeniem gwarantowanym.
7. Odwołanie się od decyzji
Decyzja Prezesa NFZ odmawiająca zgody jest ostateczna – nie można się od niej odwołać.
Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją, możesz wnieść skargę do sądu administracyjnego. Termin na wniesienie skargi to 30 dni od otrzymania decyzji.
Podstawy prawne
- Art. 42i, art. 20 ust. 2 pkt. 6 oraz ust. 11 ustawy o świadczeniach
- Rozporządzenie w sprawie wydawania zgody
- Rozporządzenie w sprawie kryteriów medycznych
- Rozporządzenie w sprawie dopuszczalnego czasu oczekiwania
- Rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych